Znajdź swój

rozmiar

Ciężkie nogi - przyczyny, leczenie, profilaktyka

Strona główna > Blog > Ciężkie nogi - przyczyny, leczenie, profilaktyka
Data publikacji:

Problemy z krążeniem krwi, uczucie ciężkich nóg po przebudzeniu, opuchnięte kostki, a w konsekwencji ryzyko wystąpienia żylaków mogą pojawić się w każdym wieku zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Nie lekceważ pierwszych objawów żylaków i niewydolności żylnej kończyn dolnych. Dowiedz się, jakie są przyczyny, metody profilaktyki i leczenia uczucia ciężkich nóg.

Przyczyny uczucia ciężkich nóg

Prowadzisz mało aktywny tryb życia? Dużo pracujesz w pozycji stojącej lub siedzącej? Nie uprawiasz sportu latem, a zimą wolisz przytulne i ciepłe domowe pielesze? Jeśli dołożyć do tego obciążenie genetyczne, ryzyko wystąpienia pierwszych objawów niewydolności żylnej drastycznie wzrasta.

Uczucie ciężkich nóg u mężczyzn

Uczucie ciężkości nóg (tzw. zespół ciężkich nóg) jest pierwszym dzwonkiem alarmowym, który powinien zmobilizować mężczyzn do działania. Towarzyszy mu niekiedy uczucie mrowienia, drętwienie, obrzęki, bolesne skurcze łydek. Pierwsze objawy niewydolności żylnej mogą być skutkiem prowadzenia mało aktywnego trybu życia, braku aktywności fizycznej, pracy, która wymaga długotrwałego stania lub siedzenia, częstych i długich podróży samolotem lub samochodem, niezdrowej diety i palenia papierosów.

Jeśli uczucie ciężkości nóg ma charakter przejściowy, zaleca się zmianę trybu życia i profilaktykę. Przewlekłe problemy z krążeniem mogą zaś świadczyć o wystąpieniu poważniejszych zaburzeń i chorób. Wśród przyczyn zespołu ciężkich nóg można wskazać zakrzepicę żył głębokich, a także przewlekłą niewydolność żylną, której przejawem są żylaki kończyn dolnych. Gdy żyły nie mają odpowiedniej szerokości i sprężystości, a niewydolne zastawki uniemożliwiają prawidłowy odpływ krwi w stronę serca, dochodzi do zastoju krwi. Skręcone, nabrzmiałe żyły bolą, pojawiają się zmiany skórne i trudne w leczeniu owrzodzenia. Brak kompleksowego i szybkiego leczenia może prowadzić do przykrych konsekwencji oraz rozwoju choroby.

[Czytaj też: Zakrzepica - czym jest choroba i jak wspomóc leczenie?]

Uczucie ciężkich nóg u kobiet

Niestety, badania wskazują, że kobiety znacznie częściej cierpią na dolegliwości związane z uczuciem ciężkości nóg, opuchlizną, żylakami, a w konsekwencji zapadają na przewlekłą niewydolność żylną kończyn dolnych. Przyczyn upatruje się m.in. w dziedziczeniu, hormonoterapii, przebytej ciąży, a wśród czynników sprzyjających rozwojowi choroby wymienia się: stojący lub siedzący tryb pracy, brak aktywności fizycznej, częste noszenie wysokich obcasów, palenie papierosów. Profilaktyka i szybkie podjęcie leczenia, w razie konieczności, pozwalają uniknąć trudnych i bolesnych powikłań.

[Czytaj też: Przewlekła niewydolność żylna - przyczyny, objawy, leczenie]


Uczucie ciężkich nóg - profilaktyka i leczenie

Zaawansowane problemy z zespołem ciężkich nóg należy pilnie skonsultować z lekarzem, aby wykluczyć poważne schorzenia. Gdy doraźnie dokucza nam ciężkość nóg, zwłaszcza o poranku, a wieczorem pojawiają się obrzęki w okolicach kostek, warto zastosować kilka metod profilaktycznych, dzięki którym wzmocnimy mięśnie nóg i poprawimy krążenie krwi w całym organizmie.

Pierwszy krok to domowe sposoby zwalczania objawów uczucia ciężkich nóg - odpoczywanie z uniesionymi nogami i unikanie przegrzania (zimne prysznice lub moczenie nóg w chłodnej wodzie).

Drugi krok to wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych (zwłaszcza diety bogatej w produkty z dużą zawartością witaminy C) oraz zmiana trybu życia - aktywność fizyczna zarówno latem, jak i zimą. Nawet 20 minut prostych ćwiczeń dziennie, treningi poprawiające krążenie, szybki spacer, nordic walking, bieganie, jazda na łyżwach lub na nartach biegowych, a dla najodważniejszych - morsowanie, czyli kąpiele w przeręblu - to tylko kilka propozycji, dzięki którym możesz pozbyć się uczucia ciężkich nóg.

[Czytaj też: Jak działają produkty kompresyjne?]

Kompresjoterapia w leczeniu uczucia ciężkich nóg

Jedną z metod zachowawczych, które wspierają leczenie zespołu ciężkich nóg oraz pierwszych objawów niewydolności żylnej jest kompresjoterapia - zdrowy ucisk, który pobudza krążenie, zmniejsza średnicę żył, poprawia wydolność zastawek żylnych, odpowiedzialnych za pompowanie krwi do serca i zapobiega zaleganiu krwi w żylakach.

Zmierz obwód swoich kończyn dolnych, dobierz siłę ucisku do stopnia zaawansowania problemów z krążeniem (często odbywa się to podczas konsultacji z lekarzem) i wypróbuj innowacyjne produkty kompresyjne, np.

--> pończochy przeciwżylakowe 2 stopnia kompresji męskie i damskie,

--> podkolanówki uciskowe 1 stopnia męskie i damskie,

--> pończochy kompresyjne lub rajstopy na żylaki.

Zapomnij o zespole ciężkich nóg, wprowadź sport do swojej codzienności i dbaj o dietę. Stosuj produkty kompresyjne i konsultuj nowe objawy z lekarzem. W ten sposób zmniejszysz ryzyko rozwoju niewydolności żylnej.

< poprzednia strona następna strona >
Udostępnij:
Produkty powiązane

SIGVARIS DELILAH Rajstopy profilaktyczne 140 DEN

BAUERFEIND VENOTRAIN DISCRÉTION Rajstopy uciskowe CCL1

ARIES Avicenum 140 Pończochy uciskowe CCL1 wzmocnione

ARIES Avicenum 250 MICRO Podkolanówki uciskowe CCL1

SIGVARIS DELILAH Rajstopy profilaktyczne 140 DEN

BAUERFEIND VENOTRAIN DISCRÉTION Rajstopy uciskowe CCL1

ARIES Avicenum 140 Pończochy uciskowe CCL1 wzmocnione

ARIES Avicenum 250 MICRO Podkolanówki uciskowe CCL1

Made with pride by Expansio