Znajdź swój

rozmiar

Pajączki na nogach - czym są i jak z nimi walczyć?

Strona główna > Blog > Pajączki na nogach - czym są i jak z nimi walczyć?
Data publikacji:

Czy pajączki na nogach są niebezpieczne? Co robić, gdy po raz pierwszy zauważymy pajączki naczyniowe na udach lub łydkach? Jak usunąć niechciane pajączki? To tylko kilka ważnych pytań, na które szukają odpowiedzi osoby zmagające się ze schorzeniami, związanymi z przewlekłą niewydolnością żylną kończyn dolnych. Wszelkie wątpliwości warto skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu lub udać się do specjalisty - chirurga naczyniowego, flebologa lub angiologa. Jedno jest pewne - objawów zaburzeń krążenia nie wolno lekceważyć. Dotyczy to zarówno kobiet, które częściej borykają się z niewydolnością żylną, jak i mężczyzn.

Czym są pajączki naczyniowe?

Choć wyglądają niepozornie, pajączki naczyniowe lub pajączki żylne są potoczną nazwą teleangiektazji - poszerzonych naczyń krwionośnych - należących do pierwszych objawów choroby w siedmiostopniowym systemie CEAP, czyli klasyfikacji klinicznej przewlekłej niewydolności żylnej. Zwykle przypominają siatkę rozgałęzionych, sinoczerwonych lub sinofioletowych niteczek, pojawiających się najczęściej po zewnętrznej stronie ud, pod kolanami lub w okolicach kostek.

Naczynia krwionośne w zdrowym organizmie kurczą się i rozszerzają w zależności od czynników zewnętrznych i wewnętrznych, np. zmian temperatury i intensywnego wysiłku fizycznego. Pajączki są skutkiem zaburzenia tego mechanizmu, mogą świadczyć również o niewydolności zastawek żylnych, a także mniejszej elastyczności i kruchości ścian naczyń. W efekcie dochodzi do zastoju krwi i wzrostu ciśnienia, naczynka deformują się i pękają. Z czasem zaburzenia krążenia sprzyjają powstawaniu żylaków.

[Czytaj też: Ciężkie nogi - przyczyny, leczenie, profilaktyka]

Dlaczego powstają pajączki na nogach? Przyczyny teleangiektazji

Odpowiedź na pytanie, od czego robią się pajączki na nogach, nie jest prosta i jednoznaczna. Wśród przyczyn wpływających na kruchość naczyń krwionośnych i skłonność do rozszerzania się naczynek krwionośnych specjaliści wymieniają przede wszystkim uwarunkowania genetyczne, zaburzenia hormonalne (zwłaszcza nadmiar estrogenu) oraz zaburzenia krążenia.

W grupie ryzyka znajdują się kobiety w ciąży, osoby z jasną karnacją (fototyp skóry) oraz osoby, które nie podjęły leczenia zespołu ciężkich nóg. Powstawaniu pajączków sprzyja brak aktywności fizycznej, siedzący lub stojący tryb pracy, długotrwałe podróże samochodem lub samolotem.

Wpływ na powstawanie pajączków mogą mieć również wymienione poniżej czynniki:

--> promieniowanie UV (długotrwała ekspozycja na słońce),

--> wysoka temperatura (sauna, gorące kąpiele),

--> niezdrowa dieta (papierosy, alkohol, ostre przyprawy, niedobór witamin),

--> stosowanie drażniących kosmetyków,

--> nieodpowiednia pielęgnacja skóry,

--> mocno dopasowana odzież,

--> częste noszenie butów na wysokim obcasie,

--> stres lub intensywny wysiłek fizyczny.

Gdy dostrzeżesz pierwsze pajączki na nogach, szybko podejmij odpowiednie działania. Profilaktyka i konsultacja ze specjalistą to dwie najważniejsze rzeczy na start leczenia.

[Czytaj też: Przewlekła niewydolność żylna - przyczyny, objawy, leczenie]

Jak zapobiegać pajączkom na nogach? Profilaktyka

Zacznij od zmiany trybu życia. Unikaj długotrwałego stania i siedzenia, unikaj gorących kąpieli, wysokich obcasów i zakładania nogi na nogę. Zadbaj o regularną aktywność fizyczną (spacery, nordic walking, bieganie, ćwiczenia w domu), wprowadź do swojej diety zdrowe nawyki (witaminy C, E i PP, produkty bogate w krzem, bioflawonoidy oraz błonnik).

Jeśli domowe sposoby walki z pajączkami nie przyniosą pożądanych efektów, po wizycie u specjalisty od przewlekłej niewydolności żylnej wypróbuj kompresjoterapię, czyli zdrowy ucisk.

Co stosować na pajączki na nogach?

Dobór odpowiedniego wyrobu medycznego - odzieży uciskowej, zwanej również kompresyjną - spoczywa na lekarzu. Istotne jest podanie wymiarów kończyn: obwodu oraz długości. Podkolanówki uciskowe męskie lub damskie, skarpety medycznerajstopy na żylaki i inne medyczne produkty kompresyjne dobierane są ze względu na stopień zaawansowania przewlekłej niewydolności żylnej oraz siły ucisku, według czterostopniowej skali.

W walce z pajączkami warto również stosować zewnętrznie kremy i balsamy, w skład których wchodzą hesperydyna, diosmina, rutozyd i escyna - substancje ochronne, zapobiegające pękaniu naczyń krwionośnych.

Wybór sposobu leczenia pajączków naczyniowych zależy od charakteru i nasilenia zmian, a także ich umiejscowienia. Skleroterapia, laseroterapia, koagulacja i ablacja należą do skutecznych metod małoinwazyjnych. Decyzję podejmuje lekarz specjalista.

Pajączki naczyniowe (teleangiektazje) to drugi dzwonek do działania, zaraz po przewlekłym uczuciu ciężkich nóg, świadczący o niewydolności żylnej kończyn dolnych. Kompleksowe podejście pozwala uniknąć bolesnych i trudnych w leczeniu powikłań (żylaki, owrzodzenia). Kompresjoterapia zaś wspiera w działaniach profilaktycznych oraz zapobiega nawrotom zmian chorobowych.

< poprzednia strona następna strona >
Udostępnij:
Produkty powiązane

SOLIDEA Marilyn Therapeutic PLUS LINE Pończochy uciskowe CCL1

SOLIDEA Rajstopy koronkowe Imbrulia 70 den

BAUERFEIND VENOTRAIN DISCRÉTION Rajstopy uciskowe profilaktyczne

BAUERFEIND VENOTRAIN DISCRÉTION Podkolanówki uciskowe profilaktyczne

SOLIDEA Marilyn Therapeutic PLUS LINE Pończochy uciskowe CCL1

SOLIDEA Rajstopy koronkowe Imbrulia 70 den

BAUERFEIND VENOTRAIN DISCRÉTION Rajstopy uciskowe profilaktyczne

BAUERFEIND VENOTRAIN DISCRÉTION Podkolanówki uciskowe profilaktyczne

Made with pride by Expansio