Znajdź swój

rozmiar

Jak działają produkty kompresyjne?

Strona główna > ABC Kompresji > Jak działają produkty kompresyjne?
Data publikacji:

Jak działają produkty kompresyjne?

Pończochy, rajstopy i podkolanówki kompresyjne działają na zasadzie ucisku – największego w okolicy kostki i stopniowo zmniejszanego ku górze:

Co daje nam stopniowany ucisk?


Aby to zrozumieć, musimy wyjaśnić jak działa nasz układ krążenia. Otóż serce, poprzez tętnice, rozprowadza bogatą w tlen i substancje odżywcze krew po całym naszym organiźmie. Następnie żyły zbierają odtlenowaną krew i przenoszą ją z powrotem do serca. Aby to uczynić, żyły w nogach muszą pokonać siłę grawitacji. Nasza pionowa postawa sprawia, że krew musi płynąć do serca „pod prąd”. Aby pokonać różnicę wysokości wynoszącą około 1,5 metra, natura wyposażyła żyły w specjalne zastawki, które nie pozwalają opadać krwi w dół. Można powiedzieć, że zastawki w żyłach pełnią rolę jednokierunkowych zaworów hydraulicznych. Kiedy skurcze mięśni, podczas chodzenia, jak tłok pompy, wypychają krew w górę, zastawki otwierają się. Kiedy krew próbuje opaść pod wpływem siły ciążenia, zastawki zamykają się, nie pozwalając krwi cofać się w dół nóg.

Niestety dzisiejszy styl życia, brak aktywności ruchowej oraz zbyt długie stanie lub siedzenie, prowadzą do znacznego nacisku na układ żylny. W takich warunkach mechanizm mięśnia pompującego nie jest w stanie wystarczająco wspierać przepływu krwi do serca. Żyły ulegają wówczas znacznemu poszerzeniu. Z powodu ich rosnącej średnicy, zastawki nie domykają się, część krwi zaczyna się cofać, a tym samym zalegać w żyłach, rozciągać je i utrudniać im prawidłową pracę. Na osłabienie ścian żył duży wpływ mają również predyspozycje genetyczne, ciąża, nadwaga oraz czynniki hormonalne.  Zmęczone nogi, opuchnięte kostki, pajączki, mrowienie, swędzenie lub kłujący ból w nogach mogą być pierwszą oznaką niewydolności żylnej. Niestety wraz z upływem czasu stan żył pogarsza się i zaczynają powstawać żylaki.



Obciążone żyły potrzebują wsparcia. A można je sobie zapewnić w bardzo prosty sposób! Podkolanówki, pończochy i rajstopy kompresyjne, poprzez zastosowanie stopniowanego ucisku, zmniejszają średnicę żył, dzięki czemu zastawki mogą się ponownie zamknąć a krew zaczyna swobodnie krążyć.
Mówiąc krótko, produkty uciskowe pomagają wypychać krew w kierunku serca, zapobiegają jej zaleganiu w żyłach powierzchniowych oraz wspomagają działanie pompy mięśniowej.

Co zyskujemy nosząc kompresję?


Kompresjoterapia czyli stosowanie uciskowych podkolanówek, pończoch i rajstop jest podstawą leczenia chorób żył w każdym stadium zaawansowania. Produkty kompresyjne przynoszą ulgę poczynając od małego przejściowego obrzęku kostek, aż po przewlekły stan ciężkiej niewydolności żylnej. Jednak z dobrodziejstw kompresjoterapii może korzystać każda osoba, która chce zadbać o zdrowie i komfort swoich nóg, niekoniecznie borykająca się z problemem żylaków. Produkty kompresyjne dzięki swoim wyjątkowym właściwościom pobudzą krążenie krwi, dotlenią komórki oraz nadadzą lekkości nawet najbardziej zmęczonym nogom. Ich terapeutyczny efekt widoczny jest praktycznie od pierwszego zastosowania: nogi przestają boleć, puchnąć, zmniejsza się dokuczliwe uczucie ciężkości – ulga odczuwalna jest natychmiast. 

Trudno wymienić wszystkie zalety kompresjoterapii, jednak z pewnością warto zamienić zwykłe skarpetki czy rajstopy na parę podkolanówek kompresyjnych i przekonać się na „własnych nogach” jak łatwo mogą one poprawić nasze samopoczucie oraz komfort życia.

< poprzednia strona następna strona >
Udostępnij:
Made with pride by Expansio