Znajdź swój

rozmiar

Która klasa kompresji będzie dla Ciebie odpowiednia?

Strona główna > ABC Kompresji > Która klasa kompresji będzie dla Ciebie odpowiednia?
Data publikacji:

Jak wybrać odpowiednią klasę ucisku w przypadku odzieży kompresyjnej?

Produkty kompresyjne powinien nosić w zasadzie każdy z nas. Kluczowe natomiast jest dobranie właściwego poziomu kompresji. Tu pojawia się pytanie:  czym są poziomy ucisku w odzieży kompresyjnej?

Produkty kompresyjne wykorzystują stopniowaną kompresję. Oznacza to, że największy ucisk jest nad kostką, po czym stosunkowo zmniejsza się ku górze. Dzięki temu krew odprowadzana jest w górę, w kierunku serca. Stopnie ucisku mierzone są w milimetrach słupa rtęci – mmHg. Im są większe tym większy będzie ucisk. Stopień ucisku dobiera się do konkretnego rodzaju schorzenia. Często wymaga to konsultacji z lekarzem – głównie w przypadku wyższych poziomów kompresji. Te niższe można stosować profilaktycznie, decydując się na nie samodzielnie. 

Jakie mamy poziomy kompresji?

PROFILAKTYKA – jest to najłagodniejszy stopień ucisku. Waha się pomiędzy 10-17 mmHg. Może się na niego zdecydować w zasadzie każdy, kto nie boryka się z większymi problemami i obrzękami nóg. Profilaktyka idealnie sprawdzi się, jako odciążenie dla obolałych nóg, przyniesie ulgę oraz doda witalności.  Szczególnie zalecana jest dla osób o siedzącym lub stojącym trybie życia. Od profilaktyki warto rozpocząć swoją przygodę z kompresjoterapią.

I STOPIEŃ KOMPRESJI – stanowi wsparcie dla niewielkich obrzęków i łagodnych żylaków (18-21 mmHg). Warto po niego sięgnąć, gdy odczuwamy ból i dyskomfort nóg. Idealnie sprawdzi się w trakcie podróży, ciąży oraz dla osób, które przez długi czas siedzą albo stoją. Jeżeli czujesz, że profilaktyka jest dla Ciebie niewystarczająca – spróbuj z pierwszym stopniem ucisku. 

II STOPIEŃ KOMPRESJI -  wybór tej klasy kompresji powinien zostać skonsultowany z lekarzem. Jest już to na tyle silny ucisk (22-32 mmHg), że nie powinniśmy decydować się na niego samodzielnie. Stosuje się go w przypadku większych żylaków, umiarkowanych obrzęków – w tym podczas obrzęku limfatycznego, w trakcie ciąży, a także przy zakrzepicy żył.

III STOPIEŃ KOMPRESJI -  jest to najwyższy oferowany przez nas poziom kompresji (33-46 mmHg). Stosować go można jedynie za wyraźnym wskazaniem lekarza. Zalecany jest podczas ciężkich obrzęków, obrzęków limfatycznych, zakrzepicy żył głębokich, zaawansowanych żylaków oraz mocnych dolegliwości układu krążenia. 

< poprzednia strona następna strona >
Udostępnij:
Made with pride by Expansio