25.09.2019
13 października ogłoszono Światowym Dniem Zakrzepicy. Co tak naprawdę wiemy o tej chorobie?
Zakrzepica to choroba żył, której pierwszym objawem jest obrzęk kończyny dolnej zwłaszcza w okolicy kostki. Zazwyczaj towarzyszy temu uczucie ciężkich nóg oraz ból. W przebiegu tej choroby powstaje zakrzep, który może oderwać się od ściany naczynia i z biegiem krwi dostać się do tętnicy płucnej, co prowadzi do stanu jakim jest zatorowość płucna.
Niestety nie ma reguły na tę przypadłość. Zakrzepica może dotknąć każdego z nas, dlatego w przypadku pierwszych objawów jakiejkolwiek niewydolności żylnej powinniśmy sięgnąć po kompresjoterapię. Podkolanówka czy pończocha uciskowa to podstawa i profilaktyka w leczeniu żył. Bielizna uciskowa tego typu zmniejsza średnicę żył dzięki czemu zastawki żylne mogą ponownie się zamknąć, nie pozwalając na nieprawidłowy przepływ krwi. Krążenie przyspiesza, co uniemożliwia tworzenie się zatoru.
Terapia kompresyjna to także alternatywa dla bandaży, będąca przy tym znacznie bardziej komfortowym rozwiązaniem. Nie należy zapominać oczywiście o diecie i aktywności fizycznej, ale i tutaj również kompresjoterapia ma swoje szerokie zastosowanie. Wielu producentów posiada w swojej ofercie kompresję sportową, która pozwala aktywnie spędzać czas mimo problemów żylnych.
Należy nadmienić także, że głównymi czynnikami sprzyjającymi zakrzepicy jest:
• siedzący tryb życia,
• stojąca praca,
• wiek,
• używki,
• nadwaga i otyłość
Szczególnie zagrożone są osoby przebywające długo w jednej pozycji np: pacjenci leżący, pacjenci po operacjach, zabiegach a także kobiety w ciąży. Również długie podróże i wielogodzinne loty to ryzyko wystąpienia zatoru a zatem okazja do skorzystania z produktów kompresjoterapii takich jak podkolanówki czy pończochy przeciwżylakowe lub przeciwzakrzepowe. Pamiętajmy zatem że odpowiednia profilaktyka kompresyjna pomoże zmniejszyć ryzyko wystąpienia tej podstępnej choroby i korzystnie wpłynie na nasze zdrowie.