15.04.2020
Praca siedząca lub stojąca, nieodpowiednia dieta, czynniki genetyczne i brak ruchu to kilka przyczyn powstawania żylaków, które są nie tylko problemem kosmetycznym, lecz także zdrowotnym. Lekceważenie żylaków może skutkować bólem, skurczami i obrzękami, a także prowadzić do groźnych powikłań, takich jak zakrzepowe zapalenie żylakowe, owrzodzenie żylne goleni czy zator płucny. W przypadku pojawienia się pierwszych objawów żylaków warto podjąć działania profilaktyczne, które zapobiegną postępowaniu dolegliwości. Lekarze zalecają ruch, czyli najzdrowszy i najtańszy lek na żylaki. Jaki sport przy żylakach będzie najbezpieczniejszy i najbardziej efektywny?
Żylaki a bieganie? Oto jest pytanie! Ten popularny sport jest często wybierany przez osoby zmagające się z żylakami. Nic dziwnego, w końcu bieganie usprawnia pracę całego układu krwionośnego, angażuje wszystkie partie ciała, a przy tym wzmacnia nogi i wysmukla sylwetkę, co jest szczególnie ważne w przypadku osób zmagających się z otyłością. Podczas biegania uwalnia się również więcej tlenku azotu, co wpływa na poprawę krążenia krwi. Bieganie a żylaki na nogach to zagadnienie, które warto zgłębiać zarówno w celach profilaktycznych, jak i leczniczych.
WAŻNE: W przypadku osób dotkniętych żylakami bieganie jest zalecane, ale wyłącznie w umiarkowanym stopniu. Trzeba pamiętać, że zbyt intensywny i długotrwały wysiłek fizyczny, który towarzyszy bieganiu może nasilać dolegliwości.
Rower a żylaki? Ta opcja również ma swoich zwolenników – w końcu jazda na rowerze wzmacnia łydki, co zapobiega wstecznemu przepływowi krwi w nogach. Aktywność ta poprawia też krążenie i reguluje pracę przepony, umożliwiając swobodne odpływanie krwi z nóg do serca. Żylaki a jazda na rowerze to zagadnienie poruszane również przez miłośników triathlonu, czyli połączenia biegania, kolarstwa i pływania. Nie ma przeszkód, by osoby z żylakami trenowały te trzy dyscypliny, zwłaszcza że pływanie usprawnia przepływ krwi i działa na żyły podobnie jak skarpetki kompresyjne.
Na żylaki polecane są ćwiczenia o niskiej lub średniej intensywności:
spacery,
--> nordic walking,
--> jazda na rowerze,
--> aerobik,
--> fitness,
--> taniec, ale niezbyt intensywny,
--> sporty wodne – woda działa na nogi jak opatrunek uciskowy.
Jednak nie wszystkie aktywności są przeznaczone dla osób z żylakami, dlatego istnieje również grupa dyscyplin, których należy unikać. Jeśli zmagasz się z problemem żylaków, wyeliminuj ze swojego życia sporty siłowe oraz dyscypliny związane z wyskokami, rzutami i dynamicznym tempem gry, takie jak tenis, squash, siatkówka czy koszykówka. Niewskazana jest też m.in. jazda na nartach.
Żylaki a sport to temat, który bezpośrednio łączy się z zagadnieniem odzieży kompresyjnej. Bez względu na to, czy zdecydujesz się uprawiać bieganie, jazdę na rowerze, triathlon czy fitness, zaopatrz się w skarpetki kompresyjne, dzięki którym zminimalizujesz ryzyko kontuzji, poprawisz krążenie krwi i osiągniesz lepsze wyniki niż dotychczas. Skarpetki kompresyjne wpływają również na stabilność mięśni i ścięgien oraz szybsze usuwanie toksyn i kwasu mlekowego z organizmu. Trening w wygodnej odzieży kompresyjnej, która wspiera żyły, mięśnie i ścięgna, a przy tym nie zsuwa się przy każdym ruchu, to gwarancja bezpieczeństwa, komfortu i zdrowia.
Sprawdź też:
-->Kiedy warto sięgnąć po opaski i skarpety kompresyjne dla biegaczy?<--
-->Odzież kompresyjna na triathlon. Jak dobrać i czym się kierować?<--
-->Odzież kompresyjna a sport<--
-->Jaka odzież kompresyjna do biegania?<--
-->Jaka odzież kompresyjna na siłownię?<--