Znajdź swój

rozmiar

Rajstopy przeciwżylakowe - jak działają, kiedy je stosować, jakie wybrać?

Strona główna > Blog > Rajstopy przeciwżylakowe - jak działają, kiedy je stosować, jakie wybrać?
Data publikacji:

Rajstopy przeciwżylakowe oraz pończochy uciskowe stanowią ugruntowaną i znaną od lat metodę profilaktyki i leczenia chorób układu żylnego oraz limfatycznego kończyn dolnych. Łagodzą objawy i wspomagają leczenie żylaków, koją uczucie zmęczonych, ciężkich nóg, gwarantują niezbędną podporę nóg w pierwszych miesiącach ciąży. Ich stosowanie nie zawsze wymaga konsultacji z lekarzem prowadzącym. Konsultacji wymagają wyższe stopnie ucisku. Klasę pierwszą i profilaktykę można zastosować samodzielnie. Ważne również, aby stosować materiały uciskowe dobrane idealnie do rozmiaru kończyn oraz stopnia zaawansowania choroby. Jeśli rozważasz wprowadzenie terapii uciskowej, dowiedz się, jak działają rajstopy przeciwżylakowe, kiedy je stosować oraz jakie wybrać.

Kompresjoterapia - co to jest?

Zbawienny dla naszych nóg ucisk to kompresjoterapia, której celem jest obniżenie nieprawidłowo wysokiego ciśnienia w układzie żylnym. Za efekt ten odpowiada zmniejszenie średnicy uciśniętego naczynia żylnego, głównie układu powierzchownego i możliwa redukcja refluksu po zbliżeniu nie w pełni uszkodzonych zastawek.

Dzięki ucisokowi następuje przyspieszenie przepływu krwi, szybsze opróżnianie naczyń żylnych, ułatwiając jej napływ od strony tętniczej. Zewnętrzny ucisk stanowi również dodatkową podporę dla kurczących się mięśni, co poprawia wydajność pompy mięśniowej poprzez zwiększenie ciśnienia w przedziałach wewnątrz powięziowych.

Uciskowe rajstopy medyczne oraz profilaktyczne zalecane są zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Wykonano je z poliamidu i elastanu, ab zapewnić optymalne dopasowanie i ucisk, którego natężenie rozkłada się proporcjonalnie od kostki ku górze kończyny. Wyglądem nie różnią się od tradycyjnych rajstop, jednak ich działanie daje wyraźne efekty lecznicze. Jak działają rajstopy kompresyjne?

Rajstopy przeciwżylakowe – jak działają?

Gdy krew cofa się i zaczyna zalegać w żyłach, zamiast płynąć w górę, pokonując siłę grawitacji, to znak, że system pomp mięśniowych zawodzi. W leczeniu tzw. refluksu żylnego pomagają rajstopy kompresyjne – zewnętrzny ucisk masuje kończynę i pobudza do działania pompę mięśniową, zapobiega zaleganiu krwi w żyłach i powstawaniu zakrzepów.

Największy ucisk powinien być wywierany nieco powyżej kostek, bo to właśnie tam zalega najwięcej krwi. Im wyżej, tym nacisk mniejszy – w okolicach pachwin powinien być już właściwie nieodczuwalny. Największe znaczenie w przypadku doboru rajstop przeciwżylakowych ma odpowiedni rozmiar. Trzeba zmierzyć obwód chorej kończyny – najlepiej rano i pod okiem specjalisty w tej dziedzinie.

Prawidłowe działanie rajstop uciskowych zależy od dopasowania stopnia kompresji do objawów choroby. Przebieg leczenia i zalecane metody dobiera zawsze lekarz prowadzący!

Kto i kiedy może nosić rajstopy kompresyjne?

Rajstopy uciskowe powinno się zakładać rano, szczególną uwagę zwracając na położenie pięty – powinna być dobrze naciągnięta, wówczas ucisk rozkłada się prawidłowo. Warto wygładzić również wszystkie marszczenia. Na noc zdejmujemy rajstopy medyczne, chyba że lekarz zalecił inaczej – zwłaszcza po operacji lub zabiegu.

O stopniu ucisku powinien również zadecydować lekarz, na podstawie przeprowadzonych badań i wywiadu. Wyróżniamy bowiem cztery klasy kompresji:

--> ucisk profilaktyczny – brak zmian na nogach, uczucie zmęczenia, pierwsze miesiące ciąży,

--> I klasa (18-23 mmHg) – występowanie pajączków i drobnych żylaków,

--> II klasa (23-32 mmHg) – duże żylaki, tendencje do obrzęku,

--> III klasa (34-46 mmHg) – ciężki zespół zakrzepowy, masywne obrzęki limfatyczne.

Stosowanie terapii uciskowej zaleca się profilaktycznie – w zapobieganiu żylaków pierwotnych, eliminacji objawów „przeciążonego” układu żylnego, w którym nie obserwuje się jeszcze zmian morfologicznych. Mówi się wówczas o sytuacjach sprzyjających zastojowi żylnemu – długim unieruchomieniu w samolocie, samochodzie, długim pozostawaniu w pozycji stojącej. Kobietom w ciąży rajstopy kompresyjne zaleca się jako profilaktykę przewlekłej niewydolności żylnej oraz redukcji obrzęków kończyn dolnych.

Kolejną grupę osób, którym zaleca się stosowanie medycznych materiałów uciskowych stanowią:

--> pacjenci po zabiegach chirurgicznych na układzie żylnym – zarówno klasycznych, jak i wewnątrznaczyniowych, mało inwazyjnych,

--> pacjenci z objawami przewlekłej niewydolności żylnej we wszystkich stopniach zaawansowania choroby,

--> pacjenci w trakcie leczenia obrzęków różnego pochodzenia: limfatycznych, pourazowych, pooperacyjnych, najczęściej łącznie z zabiegami fizykoterapeutycznymi,

--> pacjenci z objawami zapalenia żył powierzchownych.

Kto nie powinien nosić rajstop przeciwżylakowych?

Stosowania materiałów uciskowych nie zaleca się osobom z objawami zaawansowanej miażdżycy naczyń kończyn dolnych, przy niewydolności serca, w ostrej fazie zakrzepicy układu głębokiego – ze względu na zwiększenie prędkości przepływu istnieje bowiem potencjalne ryzyko oderwania się skrzepliny, w sytuacji ostrego zapalenia skóry i tkanki podskórnej, w przebiegu zaburzeń czucia, do których dochodzi w przebiegu neuropatii obwodowej.

Jak wybrać rajstopy przeciwżylakowe?

Pomiar nad kostką w najwęższym miejscu, łydki w najgrubszym, pomiar pod kolanem praz długość nogi – na podstawie tych parametrów oraz przeprowadzonych badań lekarz specjalista dobiera optymalne rajstopy medyczne lub równie popularne pończochy kompresyjne.

Bardzo dużym ułatwieniem przy wyborze materiałów uciskowych są gotowe tabele rozmiarów. Instrukcję wykonania pomiarów znajdziesz również na stronie Kompresyjni.pl w sekcji Znajdź swój rozmiar. Następnie wybierz optymalny model rajstop uciskowych spośród wiodących na rynku marek: Avicenum, Sigvaris, Medi Mediven, Pani Teresa, Relaxsan, Maxis Micro, Solidea, Venoflex.

Cienkie i delikatne rajstopy przeciwżylakowe Pani Teresa sprawdzą się podczas wyjątkowych okazji i na co dzień, są elastyczne, idealnie przylegają do ciała i pięknie modelują sylwetkę. Dostępne w trzech kolorach – czarnym, karmelowym i cielistym. Stworzone z myślą o kobietach i mężczyznach, którzy dbają o zdrowie.

Wybierz idealną grubość rajstop uciskowych i ciesz się zdrowym wyglądem przez cały rok.

< poprzednia strona następna strona >
Udostępnij:
Produkty powiązane

BAUERFEIND VENOTRAIN DISCRÉTION Rajstopy uciskowe CCL1

JOBST ULTRA SHEER Rajstopy uciskowe CCL2

JUZO INSPIRATION (kobiece) Rajstopy uciskowe CCL1

JUZO SOFT Rajstopy uciskowe CCL2

BAUERFEIND VENOTRAIN DISCRÉTION Rajstopy uciskowe CCL1

JOBST ULTRA SHEER Rajstopy uciskowe CCL2

JUZO INSPIRATION (kobiece) Rajstopy uciskowe CCL1

JUZO SOFT Rajstopy uciskowe CCL2

Made with pride by Expansio