Znajdź swój

rozmiar

Dlaczego warto nosić pończochy do porodu?

Strona główna > Blog > Dlaczego warto nosić pończochy do porodu?
Data publikacji:

Pończochy porodowe to rodzaj odzieży uciskowej, którą zaleca się nosić podczas porodu i w okresie poporodowym. To specjalne pończochy medyczne, które poprawiają krążenie krwi w nogach. Są często noszone przez kobiety w ciąży, również w okresie porodu i po nim, aby zmniejszyć ryzyko powstawania zakrzepów krwi, które mogłyby prowadzić do zakrzepicy żył głębokich.

Najważniejsze korzyści pończoch porodowych

Noszenie pończoch przeciwzakrzepowych może przynosić kobietom wiele korzyści. Podczas ciąży i w okresie poporodowym z powodu zmian hormonalnych i zmniejszonej aktywności fizycznej są bowiem narażone na powstawanie zakrzepów krwi w żyłach głębokich nóg. Pończochy do porodu poprawiają krążenie, co pomaga w redukcji obrzęków i zmniejszaniu uczucia ciężkości nóg. Dzięki zastosowaniu pończoch uciskowych zmniejsza się ryzyko powikłań związanych z dysfunkcją układu żylnego. To również doskonałe wsparcie pooperacyjne dla kobiet, które przeszły cesarskie cięcie. Pończochy pomagają zapobiegać zakrzepom krwi w okresie rekonwalescencji, kiedy mobilność jest mocno ograniczona, a także łagodzą ból i dyskomfort spowodowany obrzękiem nóg i zmęczeniem mięśni.

Medyczna odzież – kompresja w ciąży

Pończochy kompresyjne są projektowane w taki sposób, by były wygodne, dlatego można je nosić nawet przez dłuższy czas. Firmy oferują pończochy uciskowe w różnych rozmiarach i stopniach kompresji, co pozwala na dobranie ich do indywidualnych potrzeb. W sklepach znajdziesz specjalne pończochy na czas zabiegu oraz pończochy noszone po operacji. Pończochy porodowe można nosić w okresie poporodowym przez kilka tygodni, a nawet miesięcy. Wybierając pończochy porodowe, należy przede wszystkim wybrać odpowiedni rozmiar i stopień kompresji. Muszą bowiem przylegać do nóg, a jednocześnie nie mogą być zbyt ciasne.

Czy pończochy do porodu muszą być zalecone przez lekarza?

Teoretycznie pończochy do porodu z niskim stopniem kompresji nie muszą być zalecone przez lekarza, jednak polecamy, by przed ich założeniem skonsultować się ze specjalistą. Niektóre kobiety, na przykład te cierpiące na choroby serca, problemy z krążeniem lub choroby płuc nie powinny nosić takiej odzieży bez omówienia tego z lekarzem. Stosowanie pończoch kompresyjnych bezwzględnie trzeba też skonsultować ze specjalistą w przypadku ciąży wysokiego ryzyka, obrzęków nóg i planowanego cesarskiego cięcia. W tych okolicznościach zawsze należy omówić noszenie odzieży uciskowej z lekarzem. To on dobierze wówczas odpowiedni stopień kompresji.

Pończochy porodowe – dlaczego warto?

Pończochy do porodu wspomagają zdrowe krążenie kobiet podczas ciąży i po porodzie. Dzięki ich noszeniu można znacznie zredukować ryzyko poważnych powikłań oraz poprawić ogólny komfort i zdrowie. Noszenie pończoch porodowych ma wiele zalet: pomagają zapobiegać zastojom krwi w żyłach i zmniejszają ryzyko zakrzepicy żylnej oraz zmniejszają bóle i obrzęki nóg, które są częste po porodach. Mogą również pomóc w przyspieszaniu regeneracji. Należy jednak skonsultować się z lekarzem przed podjęciem decyzji o noszeniu pończoch kompresyjnych, aby upewnić się, że są one odpowiednie i bezpieczne w Twoim przypadku.

< poprzednia strona następna strona >
Udostępnij:
Made with pride by Expansio