Znajdź swój

rozmiar

Jak odzież kompresyjna pomaga w przeciwdziałaniu skurczom mięśni?

Strona główna > Blog > Jak odzież kompresyjna pomaga w przeciwdziałaniu skurczom mięśni?
Data publikacji:

Nagłe i mimowolne skurcze mięśni mogą być bolesne i uciążliwe. Najczęściej występują w dolnych częściach ciała, choć mogą się pojawiać w zasadzie w dowolnych jego partiach. Niestety istnieje wiele przyczyn, które wpływają na pojawianie się skurczów mięśni. Czy w takim razie można im zapobiegać? Jednym ze sposobów jest dobór odpowiedniej odzieży kompresyjnej.

Odzież kompresyjna a skurcze mięśni

Ściśle przylegająca do ciała odzież kompresyjna wywiera nacisk na mięśnie, poprawia przepływ krwi, zmniejsza ból i obrzęk oraz przyspiesza regenerację mięśni po wysiłku. Jak to możliwe? W wyniku poprawy krążenia mięśnie otrzymują więcej tlenu i składników odżywczych, co może pomóc zmniejszyć ryzyko występowania skurczów, które pojawiają się często na skutek odwodnienia, zmęczenia oraz niedoboru minerałów. Lepsze krążenie krwi zmniejsza również ryzyko zatorów, które mogą być jedną z przyczyn skurczów mięśni.

Dobrze dobrana odzież kompresyjna stabilizuje mięśnie i zmniejsza wibracje podczas ruchu, ograniczając w ten sposób mikrourazy. Zapewnia wsparcie dla mięśni i stawów i pomaga utrzymać właściwą postawę, co zmniejsza obciążenie mięśni podczas wysiłku. Materiały używane do produkcji odzieży kompresyjnej doskonale odprowadzają wilgoć z powierzchni skóry, dzięki czemu gwarantują odpowiednią temperaturę i zapobiegają przegrzewaniu mięśni, a w chłodniejsze dni pomagają utrzymać ciepło. Odzież kompresyjna może również zmniejszać stany zapalne i obrzęki po intensywnym wysiłku, zapobiegając skurczom związanym z przeciążeniem i zmęczeniem mięśni.

Rodzaje sportowych produktów kompresyjnych

Odzież sportowa kompresyjna to duża grupa elementów garderoby, które można dobierać do różnych rodzajów aktywności fizycznej. Niezwykle popularne są skarpetki i podkolanówki kompresyjne, a także spodenki i legginsy uciskowe. Bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem są także opaski kompresyjne na udo, łydkę lub kolano.

Skuteczne zapobieganie skurczom mięśni

W przypadku problemu powtarzających się skurczów mięśni odzież kompresyjna może być bardzo dobrym rozwiązaniem. Ważne jednak, aby odpowiednio dobrać ją pod względem nacisku oraz rozmiaru. Tylko wtedy dobrze spełni swoje zadanie. Poza tym trzeba pamiętać o innych ważnych czynnikach, które mogą pomóc w walce z nawracającymi skurczami mięśni:

Kompresja sportowa – czy musi być zalecona przez lekarza?

Sportowa odzież kompresyjna nie musi być zalecona przez lekarza, jednak w niektórych przypadkach konsultacja ze specjalistą z pewnością może być bardzo korzystna – szczególnie jeśli osoba, która planuje nosić odzież uciskową, cierpi na choroby układu krążenia, cukrzycę, żylaki lub zakrzepicę żył głębokich. Warto również skonsultować się ze specjalistą w przypadku częstych, intensywnych treningów lub zawodowego uprawiania sportu.

Lekarz sportowy lub fizjoterapeuta powinien pomóc dobrać odpowiednią odzież kompresyjną, dostosowaną do konkretnych potrzeb, podobnie jak w przypadku kontuzji czy rehabilitacji po urazach. Również kobiety w ciąży powinny skonsultować się z lekarzem przed zakupieniem odzieży uciskowej. Jeśli jednak nie prowadzisz intensywnych treningów, nie jesteś w ciąży ani nie chorujesz na choroby przewlekłe, możesz korzystać z profilaktycznej odzieży kompresyjnej bez konsultacji z lekarzem. Odzież profilaktyczna o niskim stopniu kompresji idealnie sprawdza się podczas codziennej aktywności, wspierając mięśnie i stawy.

Jaką odzież kompresyjną wybrać?

Jeśli chodzi o zapobieganie skurczom mięśni, odzież kompresyjna może być doskonałym wyborem. Musisz jednak pamiętać o jej odpowiednim dopasowaniu i zasadach, których należy przestrzegać. Niezwykle istotny jest wybór odpowiedniego rozmiaru. Odzież kompresyjna musi ściśle przylegać do ciała, ale jednocześnie nie może być za ciasna. Na początku należy ją nosić maksymalnie przez 30–60 minut, a następnie można stopniowo wydłużać czas noszenia. W przypadku jakiegokolwiek dyskomfortu powinno się skontaktować ze specjalistą.

< poprzednia strona następna strona >
Udostępnij:
Made with pride by Expansio