Znajdź swój

rozmiar

Czy odzież kompresyjna pomaga w zapobieganiu zakrzepicy?

Strona główna > Blog > Czy odzież kompresyjna pomaga w zapobieganiu zakrzepicy?
Data publikacji:

Zakrzepica, czyli zakrzepowe zapalenie żył, to stan chorobowy, w którym dochodzi do powstawania skrzepów krwi w naczyniach krwionośnych. Najczęściej dotyczy to żył głębokich kończyn dolnych. Zakrzepy mogą częściowo lub całkowicie blokować przepływ krwi w żyłach, co miewa nawet bardzo poważne konsekwencje, a jedną z najgroźniejszych jest zatorowość płucna. Jak zapobiec takiej sytuacji? Czy może nam w tym pomóc odzież kompresyjna? Przekonaj się!

Najczęstsze przyczyny zakrzepicy

Zakrzepica żył może być wywoływana przez różnorodne czynniki. Warto się z nimi zapoznać, aby profilaktyka przeciwzakrzepowa była jak najskuteczniejsza. Główne przyczyny zakrzepicy żył to:

Pozostałe czynniki ryzyka, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia zakrzepicy żył to zaawansowany wiek, czynniki genetyczne i przebyte wcześniej zakrzepice.

Jakie są objawy zakrzepicy?

Czym objawia się zakrzepica? Przede wszystkim bólem i tkliwością kończyny. Najczęściej objawy pojawiają się najpierw w łydce. W pierwszej kolejności występuje obrzęk, a następnie zaczerwienienie i zmiana koloru skóry, a także uczucie ciepła i zwiększona widoczność żył powierzchniowych w obszarze występowania bólu. Zakrzepica powoduje również ograniczoną ruchliwość kończyny. W niektórych przypadkach może wystąpić gorączka, a przy zakrzepicy płuc – duszności.

Na czym polega profilaktyka przeciwzakrzepowa? Kompresja a zdrowie

Profilaktyka przeciwzakrzepowa polega przede wszystkim na wyeliminowaniu czynników ryzyka. Warto więc unikać długotrwałego pozostawania w pozycji siedzącej lub leżącej i stawiać na aktywność fizyczną, która poprawia krążenie krwi. Utrzymywanie właściwej wagi zmniejsza nacisk na żyły, a picie dużej ilości wody gwarantuje odpowiednie nawodnienie organizmu i pozwala utrzymać odpowiednią konsystencję krwi. Należy również zrezygnować z palenia papierosów. Bardzo istotnym elementem profilaktyki przeciwzakrzepowej jest też noszenie odzieży kompresyjnej, która poprawia przepływ krwi, co jest ważne szczególnie podczas długich podróży i w czasie rekonwalescencji. Istotna jest również kontrola wszelkich schorzeń, które mogłyby zwiększać ryzyko wystąpienia zakrzepicy.

Odzież kompresyjna, szczególnie pończochy uciskowe, jest często zalecana w profilaktyce i leczeniu zakrzepicy. W czym konkretnie pomaga? Przede wszystkim poprawia krążenie krwi. Odpowiedni ucisk w okolicy kostki, który stopniowo zmniejsza się w kierunku uda, przeciwdziała zastojowi krwi w żyłach. Pomaga również zmniejszać obrzęki i niweluje ryzyko powstawania zakrzepów. Wybór odzieży kompresyjnej wymaga konsultacji z lekarzem, który pomoże dobrać odpowiedni stopień kompresji. Dostępne stopnie ucisku to:

Producenci oferują zarówno profilaktyczne pończochy przeciwzakrzepowe, jak i pończochy okołooperacyjne lub pozabiegowe. Średnia kompresja jest zalecana osobom z umiarkowanym ryzykiem zakrzepicy, a bardzo wysoką stosuje się u osób z wysokim ryzykiem zakrzepicy lub będących po operacjach.

Odzież kompresyjna a zakrzepica – kiedy warto nosić ubrania uciskowe?

Pod pojęciem odzież kompresyjna kryje się bogaty asortyment różnych produktów dla kobiet i mężczyzn. Znajdziesz wśród nich profilaktyczne podkolanówki i rajstopy przeciwzakrzepowe, a także cieszące się popularnością komfortowe pończochy. Zakrzepica żył to bardzo poważny stan chorobowy, który może prowadzić do poważnych komplikacji, dlatego warto podjąć wszelkie środki zapobiegawcze. Kiedy powinno się stosować odzież kompresyjną z myślą o profilaktyce przeciwzakrzepowej? Najważniejsze jest korzystanie z odzieży uciskowej podczas długich i męczących podróży, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia zakrzepicy. Poza tym noszenie odzieży kompresyjnej rekomenduje się pacjentom po operacjach. W przypadku osób z wysokim ryzykiem wystąpienia zakrzepicy lekarz może zalecić noszenie odzieży kompresyjnej na co dzień, tak aby poprawić krążenie i zmniejszyć ryzyko zakrzepów.

Pończochy zakrzepica – czy noszenie odzieży uciskowej to skuteczna profilaktyka przeciwzakrzepowa?

Noszenie odzieży kompresyjnej to bardzo istotny element profilaktyki przeciwzakrzepowej. Warto jednak pamiętać o wszystkich czynnikach, które wpływają na ryzyko wystąpienia zakrzepicy. Istotne są również zmiana stylu życia i unikanie czynników zwiększających ryzyko pojawienia się zakrzepów.

< poprzednia strona następna strona >
Udostępnij:
Made with pride by Expansio