Znajdź swój

rozmiar

Najczęstsze pytania i wątpliwości dotyczące pończoch do porodu

Strona główna > Blog > Najczęstsze pytania i wątpliwości dotyczące pończoch do porodu
Data publikacji:

Noszenie pończoch kompresyjnych może być bardzo korzystne – zarówno w trakcie ciąży, jak i podczas porodu, a także w okresie rekonwalescencji. Poniżej odpowiadamy na najczęściej pojawiające się pytania i rozwiewamy wątpliwości dotyczące pończoch porodowych.

Czym dokładnie są pończochy porodowe?

Pończochy porodowe to pończochy kompresyjne dla kobiet, które wpływają na krążenie krwi w nogach i pomagają zmniejszyć ryzyko powstawania zakrzepów. Mogą zapobiegać zakrzepicy żył głębokich, a poza tym poprawiają krążenie, zmniejszają obrzęki i niwelują uczucie ciężkości nóg. Przyspieszają również regenerację.

Gdzie kupić pończochy porodowe?

Pończochy porodowe można kupić w sklepach stacjonarnych i online ze sprzętem medycznym oraz w niektórych aptekach.

Czy pończochy porodowe są refundowane przez NFZ?

Niestety pończochy kompresyjne nie są refundowane przez NFZ.

Kiedy i jak długo powinno się nosić pończochy porodowe?

Odpowiednio dopasowane pończochy porodowe można zacząć nosić na kilka tygodni przed porodem i kontynuować ich noszenie przez kilka tygodni po porodzie, zwłaszcza w przypadku ryzyka zakrzepicy żył głębokich. Lekarz powinien zdecydować, jak długo należy nosić pończochy w zależności od indywidualnych potrzeb.

Czy można nosić pończochy porodowe przez całą ciążę?

Pończochy uciskowe dla kobiet w ciąży dzielą się na dwa główne typy.

Niezależnie od rodzaju pończoch uciskowych, przed ich zastosowaniem w ciąży zaleca się konsultację z lekarzem prowadzącym. Pozwoli to na dobór odpowiedniego typu pończoch i upewnienie się, że ich noszenie jest bezpieczne dla konkretnej pacjentki.

Czy można nosić pończochy uciskowe po cesarskim cięciu?

Pończochy kompresyjne są czasem zalecane po cesarskim cięciu, ponieważ zmniejszają ryzyko powstawania zakrzepów i wspomagają krążenie w okresie, kiedy kobieta nie może pozwolić sobie na intensywną aktywność fizyczną.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar pończoch porodowych?

Dobór odpowiedniego rozmiaru pończoch to gwarancja ich skuteczności, dlatego zawsze trzeba sprawdzić tabelę rozmiarów konkretnego producenta. Przed zakupem należy zmierzyć obwód łydki, kostki i uda oraz długość nogi od kostki do uda. Pończochy powinny ściśle przylegać do nóg, ale nie mogą być zbyt ciasne. Muszą być wykonane z komfortowego i oddychającego materiału.

Czy pończochy do porodu są wygodne?

Pończochy do porodu są zaprojektowane tak, aby były wygodne. Dzięki temu można je nosić nawet przez dłuższy czas. Komfort zależy jednak od dobrania właściwego rozmiaru i stopnia ucisku.

Czy istnieją różne rodzaje pończoch do porodu?

Producenci oferują różne rodzaje pończoch uciskowych – w tym modele sięgające do kolan, ud oraz rajstopy o różnym stopniu kompresji. W sklepach znajdziesz pończochy profilaktyczne, które sprawdzają się w okresie ciąży, specjalne pończochy uciskowe na czas zabiegu oraz pończochy do noszenia po operacji.

Czy pończochy kompresyjne są bezpieczne?

Pończochy porodowe są bezpieczne dla większości kobiet. Muszą być jednak stosowane zgodnie z zaleceniami lekarza. Ważny jest dobór odpowiedniego rozmiaru i stopnia kompresji. Przed ich kupieniem bezwzględnie należy się skonsultować z lekarzem w przypadku chorób serca, problemów z krążeniem, cukrzycy lub chorób płuc. Powinno się udać do specjalisty także wtedy, gdy noszenie zakupionych pończoch powoduje dyskomfort.

Jak prać pończochy porodowe?

Materiał, z którego wykonano pończochy kompresyjne, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Zawsze stosuj się do zaleceń producenta, jeśli chodzi o pranie i suszenie pończoch uciskowych. W przeciwnym razie mogą stracić swoje właściwości. Generalnie pończochy kompresyjne powinny być prane codziennie, najlepiej ręcznie i z użyciem delikatnego detergentu, bez środków zmiękczających. Należy je suszyć na płasko, bez użycia suszarki bębnowej.

Uciskowe pończochy do porodu mogą być ważnym czynnikiem wspierającym zdrowie kobiet w czasie ciąży i w okresie poporodowym. Odpowiednio dobrane pończochy porodowe zmniejszają ryzyko zakrzepów krwi i przynoszą ulgę zmęczonym nogom. W przypadku jakichkolwiek schorzeń i wątpliwości należy się jednak skonsultować z lekarzem, który dobierze odpowiedni stopień kompresji i określi czas noszenia pończoch.

< poprzednia strona następna strona >
Udostępnij:
Made with pride by Expansio