Znajdź swój

rozmiar

Pończochy przeciwżylakowe 2 stopnia kompresji – wszystko, co musisz wiedzieć

Strona główna > Blog > Pończochy przeciwżylakowe 2 stopnia kompresji – wszystko, co musisz wiedzieć
Data publikacji:

Pończochy przeciwżylakowe 2. stopnia kompresji to rodzaj odzieży uciskowej stosowany w profilaktyce i leczeniu chorób żylnych. Obok podkolanówek czy rajstop cieszą się obecnie dużą popularnością. Mają jednak tę zaletę, że zakłada się je łatwiej niż rajstopy, a jednocześnie oddziałują na niemal całą nogę. Co jeszcze warto o nich wiedzieć? Przekonaj się!

Pończochy przeciwżylakowe – czym jest 2 stopień ucisku?

Drugi stopień kompresji pończoch oznacza, że odzież ma umiarkowany stopień ucisku określany w milimetrach słupa rtęci (mmHg) – w granicach 23–32 mmHg. Pończochy przeciwżylakowe 2 stopnia kompresji to wyrób medyczny, który należy dopasować do indywidualnych potrzeb użytkownika i stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Głównym celem kontrolowanej kompresji jest wspomaganie krążenia krwi w nogach poprzez wywieranie zróżnicowanego i odpowiednio dopasowanego nacisku na kończyny dolne. Zapobiega to rozszerzaniu się żył powierzchniowych oraz wspomaga przepływ krwi w kierunku serca.

Czym się wyróżniają pończochy kompresyjne?

Pończochy kompresyjne są bardzo elastyczne i jednocześnie mocne, dzięki czemu pozwalają utrzymać odpowiedni stopień nacisku na nogi. Wybierając pończochy kompresyjne 2. stopnia, trzeba przede wszystkim znaleźć odpowiedni rozmiar. Takie pończochy są dostępne w różnych rozmiarach i długościach, ponieważ muszą zapewniać odpowiedni komfort noszenia oraz stopień ucisku. Przed kupnem pończoch uciskowych należy dokonać dokładnego pomiaru obwodu kostki, łydki i uda w określonych miejscach. To kluczowe wartości wpływające na dobór odpowiedniego rozmiaru pończoch i w efekcie – skuteczność terapii. W sklepach internetowych koniecznie trzeba zapoznać się z tabelą rozmiarów danego producenta. W związku z tym, sugerujemy skorzystanie z naszego poradnika, w którym krok po kroku wyjaśniamy, jak przeprowadzić pomiary: link do poradnika.

Różne rodzaje pończoch przeciwżylakowych 2 stopnia kompresji

Pończochy kompresyjne to produkty przeznaczone dla kobiet i mężczyzn. Wyróżniają się szerokim wyborem fasonów i dużą liczbą zastosowań. W sklepach znajdziesz między innymi pończochy:

Pończochy do noszenia na co dzień to cieńsze i grubsze modele, najczęściej w neutralnych kolorach, takich jak czarny lub beżowy, które doskonale pasują do większości stylizacji. Mogą być kryjące lub transparentne – na przykład model Aries Avicenum 360 Fine. Wśród pończoch dla kobiet znajdziesz również oryginalne kolorowe propozycje na specjalne okazje – na przykład marki Sigvaris czy Juzo. Pończochy dla kobiet są często wykończone efektowną koronką, a modele dla mężczyzn prezentują się skromniej. Wiele firm oferuje także uniwersalne pończochy uciskowe unisex.

Kiedy nosić pończochy przeciwżylakowe II stopień kompresji?

Przed kupnem pończoch uciskowych 2. stopnia kompresji zawsze należy się skonsultować z lekarzem, aby mieć pewność, że są odpowiednie dla konkretnej osoby. Pończochy przeciwżylakowe 2. stopnia ucisku są zalecane w przypadku poważnych żylaków z widocznymi obrzękami, przewlekłej niewydolności żylnej, obrzęków limfatycznych, a także po zabiegach skleroterapii, operacjach żylaków oraz w profilaktyce zakrzepicy żył głębokich. Przeciwwskazaniami do noszenia pończoch kompresyjnych mogą być ostre zapalenie skóry, zakażenia, alergia na materiał, z którego wykonano pończochy, miażdżyca kończyn dolnych i otwarte rany na nogach.

Zwykle zaleca się noszenie pończoch przeciwżylakowych przez większą część dnia. Warto je zakładać rano, przed wyjściem z łóżka, a zdejmować dopiero wieczorem, przed położeniem się spać. Dokładne zalecenia powinny jednak być wydane przez lekarza i uzależnione od stopnia zaawansowania problemów z żylakami. Pończochy przeciwżylakowe 2. stopnia kompresji należy także regularnie wymieniać, ponieważ z czasem mogą utracić swoją elastyczność i skuteczność. Przy właściwej pielęgnacji są w stanie prawidłowo pełnić swoją funkcję przez kilka miesięcy. Można je prać ręcznie w delikatnym detergencie i suszyć na płasko, bez użycia suszarki bębnowej.

Pończochy przeciwżylakowe 2 stopień ucisku – na co zwrócić uwagę?

Pończochy przeciwżylakowe 2. stopnia ucisku są wyrobem medycznym, więc powinny być zawsze stosowane zgodnie z zaleceniami lekarza. Do zakładania i noszenia odzieży kompresyjnej trzeba się przyzwyczaić, jednak najczęściej dyskomfort mija już po kilku dniach. Jeśli nieprzyjemne objawy, takie jak zbyt mocny ucisk czy zaczerwienienie skóry, utrzymują się przez dłuższy czas, należy się jak najszybciej skonsultować z lekarzem.

Pończochy uciskowe mogą być wykonane z różnych materiałów, dlatego warto eksperymentować z różnymi modelami i zobaczyć, jakie efekty przynoszą. Kluczowy jest również dobór odpowiedniego rozmiaru. Warto też pamiętać, że pończochy przeciwżylakowe 2. stopnia kompresji to tylko jeden z elementów kuracji żylaków, więc powinny być stosowane w połączeniu z innymi metodami leczenia. Przede wszystkim chodzi tutaj o regularną aktywność fizyczną, zdrowy styl życia i odpowiednią dietę. 

< poprzednia strona następna strona >
Udostępnij:
Made with pride by Expansio