Znajdź swój

rozmiar

Czy pończochy uciskowe są skuteczne? Leczenie i profilaktyka żylaków

Strona główna > Blog > Czy pończochy uciskowe są skuteczne? Leczenie i profilaktyka żylaków
Data publikacji:

Żylaki kończyn dolnych są bardzo częstym schorzeniem i mogą być objawem przewlekłej choroby żylnej. Do niepokojących symptomów można zaliczyć bóle nóg, uczucie ciężkości, obrzęki i pajączki. Istnieje kilka czynników, które mogą zapobiec tej groźnej w konsekwencjach chorobie. Jednym z nich jest noszenie odzieży uciskowej.

Jak można zapobiec rozwojowi żylaków?

Do powstania żylaków przyczynia się brak ruchu i aktywności fizycznej oraz długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej lub stojącej. A w jaki sposób możemy im zapobiegać?

Dlaczego warto nosić odzież uciskową?

Odzież kompresyjna, taka jak pończochy, podkolanówki i rajstopy uciskowe, wspomaga krążenie krwi i wspiera leczenie niewydolności żylnej w sposób całkowicie bezpieczny i bezinwazyjny. Pomaga też pozbyć się uczucia ciężkości i zmęczenia nóg, a także innych dolegliwości żylnych. Odzież kompresyjna jest wykonana ze specjalnych materiałów, które wywierają stopniowy nacisk na kończyny dolne, poczynając od najniższych do najwyższych partii nóg. Istnieją 4 stopnie kompresji, przy czym stopień IV to najczęściej specjalistyczna odzież pooperacyjna.

Kiedy stosować pończochy uciskowe?

Wybór stopnia kompresji oraz odzieży uciskowej powinien być zawsze skonsultowany z lekarzem. Pończochy uciskowe to jedna z częściej wybieranych propozycji zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety. Zdaniem wielu osób są o wiele wygodniejsze w noszeniu i łatwiej się je zakłada niż rajstopy. Poza tym nie jest w nich tak gorąco jak w klasycznych rajstopach, stanowią więc doskonały wybór, jeśli chodzi o letnie stylizacje. Pończochy uciskowe stosowane są przede wszystkim przy przewlekłej niewydolności żylnej i żylakach. Zastoje krwi w żyłach kończyn dolnych powodują uczucie ciężkości nóg, obrzęki i pękające naczynka. Z czasem taka niewydolność żylna może rozwinąć się w żylaki, czyli poskręcane i poszerzone żyły widoczne pod skórą. Pończochy uciskowe sprawdzą się w przypadku zakrzepicy żylnej, obrzęków limfatycznych, a także po operacjach kończyn dolnych. Zapobiegają wówczas zaleganiu krwi w naczyniach krwionośnych i obrzękom. W celach profilaktycznych warto nosić pończochy uciskowe podczas długich lotów samolotem i jazdy samochodem. To również doskonała propozycja dla kobiet w ciąży.

Rodzaje pończoch — Veera przeciwżylakowa I i II stopień ucisku

Pończochy uciskowe używane są w terapii kompresyjnej zarówno przez kobiety jak i mężczyzn, dlatego znajdziesz różne rozmiary, kolory i warianty wykończenia. Firmy oferują uniwersalne fasony pończoch dla kobiet i mężczyzn, takie jak Veera przeciwżylakowa 1 stopień ucisku dla osób cierpiących na lekką niewydolność żylną, oraz cienkie i eleganckie pończochy uciskowe dla kobiet do codziennych stylizacji. W obu przypadkach znajdziesz modele z zamkniętymi i otwartymi palcami. Veera przeciwżylakowa 2 stopień ucisku to pończochy dla osób, które cierpią na przewlekłą niewydolność żylną.

Czy noszenie pończoch jest skuteczne?

Odzież uciskowa to doskonały wsparcie w profilaktyce walki z żylakami. Warto jednak pamiętać, że czynników wpływających na zatrzymanie rozwoju choroby jest o wiele więcej, a odzież uciskowa, w tym pończochy uciskowe, powinna być zawsze stosowana po konsultacji z lekarzem.

< poprzednia strona następna strona >
Udostępnij:
Made with pride by Expansio