Znajdź swój

rozmiar

Jak wybrać pończochy i podkolanówki uciskowe? Rodzaje, właściwości i zastosowanie

Strona główna > Blog > Jak wybrać pończochy i podkolanówki uciskowe? Rodzaje, właściwości i zastosowanie
Data publikacji:

Podkolanówki i pończochy uciskowe to wyroby medyczne, które wspierają prawidłowe krążenie krwi w nogach. Odzież kompresyjna przeznaczona jest dla kobiet i mężczyzn, którzy cierpią na dolegliwości związane z niewydolnością żylną kończyn dolnych. Jakie mamy rodzaje podkolanówek uciskowych? I dlaczego warto sięgać po pończochy kompresyjne?

Stopnie ucisku odzieży kompresyjnej

W przypadku wyboru podkolanówek lub pończoch kompresyjnych stopień ucisku powinien być dobierany przez lekarza, który zaleca go na podstawie przeprowadzonych badań. Odzież uciskowa powinna być również zawsze kupowana w specjalistycznych sklepach z odzieżą medyczną. Niezależnie od fasonu i koloru, produkty uciskowe dzielą się na 4 różne stopnie kompresji oraz produkty profilaktyczne:

W przypadku klasycznych podkolanówek i pończoch uciskowych mamy do czynienia najczęściej z produktami profilaktycznymi oraz fasonami od I do II stopnia kompresji.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar odzieży uciskowej?

Każda odzież kompresyjna działa tylko w przypadku dobrania właściwego rozmiaru. Zawsze należy korzystać z tabeli rozmiarów danego producenta. Pomiar nóg powinien być robiony rano w pozycji stojącej, kiedy nogi są wypoczęte i nie mają obrzęków. W przypadku podkolanówek kompresyjnych mierzymy obwód nogi nad kostką w najwęższym miejscu, obwód łydki w najszerszym miejscu oraz obwód nogi około 2 cm poniżej kolana. Decydując się na pończochy uciskowe, musisz jeszcze dokonać pomiaru obwodu w połowie uda i na wysokości około 4 cm poniżej pachwiny. W przypadku podkolanówek i pończoch profilaktycznych wystarczy dopasować rozmiar na podstawie swojego wzrostu i wagi.

Podkolanówki — najpopularniejsze produkty kompresyjne

Podkolanówki uciskowe to chyba najpopularniejsze produkty stosowane w profilaktyce i leczeniu niewydolności żylnej. Ich noszenie wpływa korzystnie na krążenie krwi w kończynach dolnych. Niewątpliwą zaletą podkolanówek jest łatwość zakładania, ogromny wybór kolorów oraz zróżnicowanie fasonów dla kobiet i mężczyzn. Szeroki asortyment tych produktów sprawia, że każdy jest w stanie znaleźć odpowiedni wariant dla siebie.

Rodzaje podkolanówek uciskowych

Firmy oferują najczęściej podkolanówki profilaktyczne oraz w I i II klasie ucisku. W ofercie takich marek jak Jobst znajdziesz podkolanówki podróżne unisex, które sprawdzą się podczas wielogodzinnej podróży samochodem lub samolotem, a także w trakcie pracy biurowej, gdy wiele godzin spędzasz w pozycji siedzącej. Tego typu podkolanówki uciskowe zmniejszają dolegliwości bólowe i redukują obrzęki. Firma oferuje również specjalne transparentne podkolanówki dla kobiet do codziennych stylizacji oraz efektowne i wytrzymałe podkolanówki Jobst Sport w dwóch stopniach kompresji dedykowane osobom aktywnym, które uprawiają różne dyscypliny sportu. Jobst podkolanówki uciskowe wykonane są z przyjemnych i odprowadzających wilgoć materiałów, dzięki czemu są miłe w dotyku i łatwo się je zakłada.

Kiedy powinniśmy stosować pończochy uciskowe?

Pończochy uciskowe to idealne rozwiązanie w przypadku profilaktyki chorób żylnych. Ich noszenie zaleca się pacjentom, którzy mają uczucie ciężkości i zmęczenia nóg, widoczne pajączki pod skórą i niewielkie lub słabo widoczne żylaki. To również idealny wybór, jeśli chodzi o profilaktykę przeciwżylakową dla kobiet w ciąży oraz w przypadku zakrzepowego zapalenia żył. Pończochy uciskowe stanowią także doskonałe wsparcie po zabiegach chirurgicznych. Pończochy uciskowe, podobnie, jak podkolanówki, nosimy przez cały dzień. Zakładamy po obudzeniu i zdejmujemy przed snem. Terapia kompresyjna wymaga przede wszystkim systematyczności. Polega na stopniowym ucisku, który słabnie wraz ze zbliżaniem się w kierunku pachwiny. Pończochy uciskowe zapobiegają zastojom krwi w naczyniach żylnych i redukują ryzyko pojawienia się obrzęków.

Jobst — pończochy uciskowe i ich rodzaje

Pończochy kompresyjne w przeciwieństwie do podkolanówek działają na całej długości nogi. W kategorii Jobst pończochy znajdziesz specjalne modele dla kobiet Ultra Sheer z delikatnych i transparentnych materiałów, które świetnie sprawdzą się w przypadku eleganckich i letnich stylizacji, a także kryjące i matowe pończochy unisex do codziennego użytku z I i II stopniem kompresji.

Co jest lepszym wyborem — pończochy czy podkolanówki uciskowe?

Generalnie wybór konkretnej odzieży uciskowej zawsze powinien być konsultowany z lekarzem. Jeśli jednak nie masz konkretnych zaleceń, wiele zależy od indywidualnych preferencji. Krótsze podkolanówki można łatwiej i szybciej zakładać, natomiast pończochy mają większą powierzchnię uciskową. Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje zalety. Kobiety często sięgają po pończochy uciskowe, ponieważ są one wygodniejsze od rajstop i doskonale się prezentują z sukienkami lub spódnicami. Z kolei mężczyźni cenią podkolanówki i ich sportowe fasony.

< poprzednia strona następna strona >
Udostępnij:
Made with pride by Expansio