Znajdź swój

rozmiar

11 faktów na temat zakrzepicy o których powinieneś wiedzieć!

Strona główna > Blog > 11 faktów na temat zakrzepicy o których powinieneś wiedzieć!
Data publikacji:

11 faktów na temat zakrzepicy o których powinieneś wiedzieć!

1.    Zakrzepica może zdarzyć się każdemu! – Mimo, iż ryzyko zachorowania rośnie wraz z wiekiem, zdarza się, że na zakrzepicę zapadają nawet młodzi, zupełnie zdrowi ludzie.

2.    W Europie z powodu żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej umiera ponad 500 tys. osób rocznie. To więcej niż z powodu AIDS, raka piersi, raka prostaty i wypadków komunikacyjnych łącznie!

3.    Zakrzepica może wystąpić w wyniku urazów lub operacji - osoby, które przeszły operacje chirurgiczne, zwłaszcza w obrębie kończyn dolnych lub miednicy, mogą być bardziej narażone na zakrzepicę.

4.    Mniejsza mobilność lub długi okres leżenia w łóżku mogą prowadzić do zakrzepicy - długotrwałe leżenie w łóżku, na przykład po operacji lub w wyniku urazu, zwiększa ryzyko tworzenia się skrzepów.

5.    Choroby nowotworowe zwiększają ryzyko wystąpienia zakrzepicy – niektóre nowotwory mogą wpływać na krzepliwość krwi i zwiększać ryzyko tworzenia się skrzepów.

6.    Antykoncepcja hormonalna i hormonalna terapia zastępcza mogą zwiększać ryzyko zakrzepicy - osoby stosujące antykoncepcję hormonalną lub hormonalną terapię zastępczą powinny konsultować się z lekarzem w celu oceny ryzyka.

7.    Długotrwałe siedzenie w samolotach i długie podróże samochodem lub autokarem również mogą zwiększać ryzyko zakrzepicy - jeśli musisz długo siedzieć, załóż podkolanówki kompresyjne oraz jeśli to możliwe regularnie zmieniaj pozycję i wykonuj ćwiczenia nóg.

8.    Zakrzepica tętnicza może prowadzić do zawału serca lub udaru mózgu. Skrzepy krwi w tętnicach mogą blokować przepływ krwi do narządów, co jest zagrożeniem dla życia.

9. Nawodnienie jest ważne w profilaktyce zakrzepicy – odpowiednie nawodnienie organizmu zapewnia swobodny przepływ krwi przez naczynia krwionośne. Kiedy organizm jest odwodniony, krew staje się gęstsza, co zwiększa ryzyko tworzenia się skrzepów. Gęsta krew może trudniej przepływać przez naczynia krwionośne, co sprzyja tworzeniu się skrzepów.

10. Regularna aktywność fizyczna, taka jak spacery, jogging lub pływanie, może istotnie zmniejszyć ryzyko powstania zakrzepicy - ruch pomaga w utrzymaniu prawidłowego krążenia krwi, zapobiegając zastojom i tworzeniu się skrzepów.

11. Produkty kompresyjne powinny być stosowane jako ważne działanie profilaktyczne – noszenie podkolanówek lub pończoch kompresyjnych wspomaga krążenie krwi, zmniejszając ryzyko tworzenia się skrzepów. 

< poprzednia strona następna strona >
Udostępnij:
Made with pride by Expansio