Znajdź swój

rozmiar

13 października - Światowy Dzień Zakrzepicy

Strona główna > Blog > 13 października - Światowy Dzień Zakrzepicy
Data publikacji:

Zakrzepica – cichy zabójca

 
Ponad 500 tys. Europejczyków rocznie umiera z powodu żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej – to więcej niż z powodu AIDS, raka piersi, raka prostaty i wypadków komunikacyjnych łącznie!
W Polsce każdego roku na zakrzepicę żył głębokich zapada 60 tys. osób. Ponad połowa z nich doznaje zatorowości płucnej, która u około 30% chorych kończy się nagłą śmiercią.


 
Statystyki są zatrważające, ale nasza wiedza na temat zakrzepicy jest wciąż znikoma. Wielu Polaków nie zdaje sobie sprawy z ryzyka jakie ona niesie, a według badań choroba zakrzepowo-zatorowa jest – po zawale serca i udarze mózgu – trzecią przyczyną śmierci z powodu chorób sercowo-naczyniowych w naszym kraju.
 
Zakrzepica jest chorobą wyjątkowo podstępną, ponieważ bardzo często rozwija się po cichu, nie dając charakterystycznych dla tego schorzenia objawów.

Co to jest zakrzepica?

Zakrzepica to choroba polegająca na tworzeniu się zakrzepów wewnątrz naczynia krwionośnego.
Jeżeli zakrzep oderwie się od ściany żylnej i wraz z krwią powędruje w stronę serca, może zablokować tętnicę płucną, czego konsekwencją jest zgon.

Kto jest narażony na zakrzepicę żył?

Istnieją trzy czynniki, które wpływają na ryzyko powstania zakrzepicy żył:
 
1.    Spowolniony przepływ krwi - spowodowany unieruchomieniem, lub ograniczoną ruchomością (np. podczas długich podróży, czy choroby), ciążą, otyłością lub uciskiem na naczynie.
2.   Wzrost krzepliwości krwi – związany z dziedzicznym lub nabytym zaburzeniem krzepnięcia, nowotworem lub przyjmowaniem leków hormonalnych (min. doustne leki antykoncepcyjne, hormonalna terapia zastępcza).
3.    Uszkodzenie ścian żył – spowodowane np. urazem, przebytą operacją lub nowotworem.

Inne czynniki ryzyka to:

Niepokojące objawy:

W większości przypadków objawy zakrzepicy żył pojawiają się nagle, w ciągu kilku dni. Jeśli wystąpi którykolwiek z nich, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Wczesna diagnoza i leczenie znacząco zmniejszają ryzyko wystąpienia poważnych powikłań.

Leczenie zakrzepicy żył

Podstawową metodą leczenia zakrzepicy jest:
1.   Podanie leków przeciwzakrzepowych, aby powstrzymać wzrost i przemieszczanie się skrzepu oraz zapobiegać tworzeniu się nowych.
2.   Stosowanie odpowiednio dobranych podkolanówek lub pończoch uciskowych, które zmniejszają dolegliwości bólowe lub obrzęk w ostrej fazie zakrzepicy oraz zapobiegają występowaniu powikłań (określanych mianem zespołu pozakrzepowego).


Jak uniknąć zakrzepicy?

Profilaktyka zakrzepicy żylnej jest niezwykle ważna zwłaszcza u osób z grupy podwyższonego ryzyka. Jeśli chcesz zminimalizować ryzyko choroby, PAMIĘTAJ..

< poprzednia strona następna strona >
Udostępnij:
Produkty powiązane

SIGVARIS Specialities Thrombo Pończochy samonośne przeciwzakrzepowe CCL1

ARIES ANTI-TROMBO PREMIUM profilaktyczne pończochy przeciwzakrzepowe

MEDI THROMBEXIN 18 Pończochy samonośne okołoperacyjne CCL1

JOBST TRAVEL Podkolanówki uciskowe dla podróżujących CCL1 UNISEX

SIGVARIS Specialities Thrombo Pończochy samonośne przeciwzakrzepowe CCL1

ARIES ANTI-TROMBO PREMIUM profilaktyczne pończochy przeciwzakrzepowe

MEDI THROMBEXIN 18 Pończochy samonośne okołoperacyjne CCL1

JOBST TRAVEL Podkolanówki uciskowe dla podróżujących CCL1 UNISEX

Made with pride by Expansio