Znajdź swój

rozmiar

Odzież kompresyjna - definicja, opinie, zastosowanie

Strona główna > Blog > Odzież kompresyjna - definicja, opinie, zastosowanie
Data publikacji:

Jeszcze kilka lat temu była stosowana głównie w medycynie. Teraz jednak zdobywa coraz większą popularność także w świecie sportu. Odzież kompresyjna jest coraz chętniej wykorzystywana przez sportowców, którzy dostrzegają ich pozytywne oddziaływanie na zdrowie i kondycję.

Odzież kompresyjna – co to jest?

Odzież kompresyjna to rodzaj odzieży, która w kontrolowany sposób uciska poszczególne mięśnie, co wpływa na ich lepsze ukrwienie czy dotlenienie. Chociaż może się wydawać, że jest to wynalazek stosunkowo świeży, nic bardziej mylnego. Odzież kompresyjna już od jakiegoś czasu jest bowiem wykorzystywana w medycynie.

Kontrolowany ucisk mięśni, który zapewniają ubrania kompresyjne, wspomaga proces leczenia. Co więcej, odzież kompresyjna, odpowiednio dobrana przez lekarza, jest wykorzystywana u pacjentów neurologicznych, przy leczeniu oparzeń czy zakrzepic żylnych. Zalety tego rodzaju odzieży po jakimś czasie dostrzegli też sportowcy, którzy sięgają po nią coraz częściej w trakcie treningów. Wszystko po to, by jak najbardziej zadbać o swój organizm oraz zminimalizować ryzyko mikrourazów.

Jak działa odzież kompresyjna?

Odzież kompresyjna wykonana jest ze specjalnego elastycznego materiału, który powinien przylegać do ciała. Tego typu ubrania uciskają wybrane partie naszego ciała i mięśni. To z kolei poprawia krążenie krwi, co wiąże się z lepszym ukrwieniem oraz dotlenieniem mięśni. Dzięki temu mogą one być poddawane wysiłkowi przez dłuższy czas.

[Czytaj też: Jak działają produkty kompresyjne?]

Poprzez ucisk zarówno odzież kompresyjna męska, jak i odzież kompresyjna damska, wpływają na stabilizację mięśni oraz zmniejszenie wibracji i wstrząsów, które są odczuwane przez mięśnie. Podczas np. biegu ucisk odzieży powoduje, że mięśnie nie przesuwają się zbyt mocno, dzięki czemu później się męczą.

Ubrania kompresyjne pozwalają również na sprawniejszą regenerację mięśni poprzez szybsze usuwanie kwasu mlekowego, który jest odpowiedzialny za zakwasy. Przeważnie odzież kompresyjna ma również funkcje termoregulacyjne. Specjalny materiał powoduje, że ciepło i wilgoć są oddawane na zewnątrz, dzięki czemu woda nie gromadzi się na ubraniu. Dlatego też tak popularna jest np. koszulka kompresyjna, co daje sportowcom większy komfort podczas ćwiczeń.



Przy jakich sportach warto wykorzystać odzież kompresyjną?

Ubrania kompresyjne to idealny wybór przede wszystkim dla biegaczy, długodystansowców, rowerzystów czy triathlonistów. To właśnie w tych sportach takie aspekty jak ukrwienie i dotlenienie mięśni, ich szybka regeneracja oraz jak największe zabezpieczenie przed mikrourazami, są niezwykle ważne. Z kolei odzież kompresyjna do biegania oraz odzież kompresyjna na rower doskonale się do tego nadają.

To jednak nie oznacza, że miłośnicy innych sportów nie mogą korzystać z tego rodzaju ubrań. Przykładem jest chociażby odzież kompresyjna na siłownie, gdzie tego typu bielizna zapewni odpowiedni komfort podczas ćwiczeń dolnych lub górnych części ciała. Biorąc jeszcze pod uwagę, że dzisiaj zarówno odzież kompresyjna męska, jak i odzież kompresyjna damska, są coraz łatwiej dostępne, nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby korzystała z nich każda osoba, która regularnie uprawia sport.


Jak odzież kompresyjna wpływa na efekty w sporcie?

Chociaż ubrania kompresyjne zdecydowanie mogą nam pomóc w trakcie treningu, nie oznacza to, że automatycznie poprawią się nasze wyniki oraz osiągnięcia. Odzież kompresyjna jest tylko i aż naszym wsparciem oraz elementem, który może nam pomóc w drodze do wymarzonych rezultatów. Jeśli jednak ktoś wychodzi z założenia, że po założeniu tego rodzaju ubrań, jego wyniki automatycznie się poprawią, to nic bardziej mylnego. Nic bowiem nie zastąpi odpowiedniego treningu, przemyślanej diety, dobrze wykonywanych ćwiczeń oraz naszego zaangażowania. Dopiero te wszystkie elementy w połączeniu z odzieżą kompresyjną rzeczywiście przyczynią się do naszego rozwoju sportowego.



Czy i kiedy warto korzystać z odzieży kompresyjnej?

Chociaż bielizna kompresyjna jest już powszechnie dostępna i może ją kupić każdy, nie dla każdego będzie ona potrzebna. Bez wątpienia będzie ona przydatna dla osób, które uprawiają sport profesjonalnie. Oprócz zawodowych sportowców, ubrania kompresyjne przydadzą się także osobom, które uprawiają sport amatorsko, lecz bardzo regularnie.

Nie ma żadnych wątpliwości, że częsta aktywność fizyczna może negatywnie wpływać na zdrowie, więc warto skorzystać z możliwości, które mogą nam pomóc zadbać o nasz organizm. Dlatego jeśli ktoś regularnie biega, jeździ na rowerze czy podejmuje ćwiczenia, które mocno nadwyrężają nasze mięśnie, warto żeby w jego garderobie znalazła się np. odzież kompresyjna na rower czy odzież kompresyjna do biegania.

W przypadku osób, które uprawiają sport jedynie od czasu do czasu bielizna kompresyjna nie jest niezbędna, choć bez wątpienia korzystanie z niej nie zaszkodzi. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, jakie partie mięśni będą najbardziej obciążone podczas naszej aktywności tak, by wybrać odpowiednią odzież.

Najpopularniejsze rodzaje ubrań kompresyjnych

Coraz większa popularność sportu wśród Polaków powoduje, że na rynku pojawia się również coraz więcej rodzajów odzieży kompresyjnej. Podstawowym elementem ubioru jest koszulka kompresyjna. Co daje osobom, które z niej korzystają? Przede wszystkim jest pomocna podczas ćwiczeń nad górnymi partiami ciała. Będzie wspomagała pracę mięśni pleców, klatki piersiowej, brzucha czy ramion.

Bardzo popularne są też spodnie kompresyjne, które najczęściej są wykorzystywane przez biegaczy. Wspomagają one pracę mięśni nóg, stabilizują ich pozycję podczas biegu i powodują, że mięśnie nie odczuwają zbyt mocno wstrząsów. Do wyboru są zarówno spodnie kompresyjne z długimi nogawkami, jak i krótkie spodenki, z których często korzystają np. rowerzyści. Oprócz tego sporą popularność zdobywają rękawki kompresyjne na ręce oraz opaski kompresyjne na uda lub łydki. Coraz więcej osób sięga też po skarpety kompresyjne. To dlatego, że ubrania kompresyjne naprawdę pomagają podczas i po treningu.

< poprzednia strona następna strona >
Udostępnij:
Produkty powiązane

RELAXSAN Skarpety kompresyjne sportowe UNISEX CCL1

BAUERFEIND Training – sportowe podkolanówki kompresyjne

JOBST SPORT Podkolanówki uciskowe sportowe CCL1 UNISEX

JOBST SPORT Podkolanówki uciskowe sportowe CCL2 UNISEX

RELAXSAN Skarpety kompresyjne sportowe UNISEX CCL1

BAUERFEIND Training – sportowe podkolanówki kompresyjne

JOBST SPORT Podkolanówki uciskowe sportowe CCL1 UNISEX

JOBST SPORT Podkolanówki uciskowe sportowe CCL2 UNISEX

Made with pride by Expansio