Znajdź swój

rozmiar

Pończochy uciskowe 2 stopnia kompresji – jak wybrać odpowiednie?

Strona główna > Blog > Pończochy uciskowe 2 stopnia kompresji – jak wybrać odpowiednie?
Data publikacji:

Odzież uciskowa 2 stopnia kompresji ma wiele zastosowań. Szczególną popularnością cieszą się stosunkowo łatwe w zakładaniu pończochy i podkolanówki, których noszenie niesie za sobą sporo korzyści zdrowotnych – między innymi zapobiega powstawaniu żylaków i wspiera zdrowe krążenie. Należy jednak pamiętać, że odzież uciskowa 2 stopnia kompresji to wyrób medyczny, więc wymaga zalecenia lekarskiego. Jak wybrać dla siebie odpowiedni model? Odpowiadamy!

Pończochy uciskowe II stopień kompresji – kiedy należy je nosić?

Noszenie odzieży kompresyjnej niesie za sobą wiele korzyści. Kompresja działa na zasadzie stopniowego nacisku w kierunku górnego końca kończyny, co pomaga przeciwdziałać zastojom krwi i obrzękom. Odzież uciskowa poprawia krążenie krwi, pomaga w usuwaniu płynów z tkanek, wspiera mięśnie i zwiększa wydolność fizyczną. Dzięki swoim właściwościom może zapobiegać wielu schorzeniom i dolegliwościom, takim jak:

Pończochy uciskowe 2 stopień kompresji to jeden z istotnych elementów leczenia żylaków. W przypadku istniejących żylaków odzież uciskowa łagodzi takie objawy jak ból, obrzęk czy uczucie ciężkości nóg i zapobiega zastojom płynów limfatycznych. Odzież uciskowa daje również możliwość dodatkowego wsparcia mięśni podczas aktywności fizycznej, dlatego jest często noszona przez sportowców. Sportowa odzież uciskowa zmniejsza ryzyko kontuzji, poprawia wydajność i przyspiesza regenerację mięśni. Pończochy kompresyjne to również wsparcie w rehabilitacji po urazach i zabiegach chirurgicznych. To także dobry sposób na zwiększenie komfortu podczas długich podróży lotniczych i samochodowych.

Pajączki – czy odzież kompresyjna jest rozwiązaniem?

Pajączki na nogach to drobne rozszerzone naczynia krwionośne widoczne na powierzchni skóry. Powstają najczęściej z powodu uwarunkowań genetycznych i zmian hormonalnych oraz w wyniku zaburzeń krążenia żylnego. Leczy się je często za pomocą skleroterapii i laseroterapii. Odzież kompresyjna może zapobiegać ich powstawaniu. Ucisk na żyły pomaga w prawidłowym przepływie krwi i zapobiega jej zastojowi, co ma korzystny wpływ na żylaki i pajączki.

Jak dobrać rozmiar pończoch uciskowych?

Bardzo istotne dla skuteczności odzieży kompresyjnej jest dobranie odpowiedniego stopnia ucisku i rozmiaru. Stopień kompresji powinien określić lekarz, biorąc pod uwagę aktualne zaawansowanie problemów z żylakami. Jak dobrać rozmiar pończoch uciskowych? Wybranie odpowiedniego rozmiaru odzieży kompresyjnej to gwarancja jej skuteczności, dlatego przed zakupem określonego modelu trzeba się dokładnie zapoznać z tabelą rozmiarów danego producenta lub skorzystać z pomocy obsługi w sklepie medycznym. Należy dokładnie zmierzyć obwód kostki, łydki i uda w określonych miejscach oraz długość nogi od pięty do miejsca, gdzie kończy się udo.

Dobór właściwego rozmiaru jest bardzo ważny, ponieważ za luźne lub zbyt ciasne pończochy nie spełnią prawidłowo swojej funkcji. Warto podkreślić, że noszenie pończoch uciskowych 2 stopnia może się wiązać z okresem adaptacji i chwilowym poczuciem dyskomfortu. W przypadku przedłużających się niedogodności należy się zgłosić do lekarza.

Różne rodzaje pończoch uciskowych

Sklepy oferują bardzo szeroki wybór pończoch uciskowych 2 stopnia kompresji. Znajdziesz w nich modele przeznaczone dla mężczyzn i kobiet, z zakrytymi i otwartymi palcami, uszyte z różnych materiałów i w różnej kolorystyce. W przypadku mężczyzn wygląd skarpet często nie ma znaczenia, ponieważ są ukryte pod spodniami, jednak kobiety chętnie sięgają po modele w barwach pasujących do codziennych stylizacji. Możesz się zdecydować na eleganckie pończochy transparentne w naturalnym kolorze lub pończochy delikatnie kryjące, które zasłonią ewentualne niedoskonałości skórne. Niektórzy producenci oferują również pończochy z wysoką zawartością bawełny, idealne dla osób uczulonych na włókna syntetyczne.

Niektóre pończochy mają też dodatkowe funkcje. Znajdziesz między innymi modele ze wzmocnionymi palcami, z płaskim szwem oraz antybakteryjnym wykończeniem. Ciekawą propozycją na lato są również pończochy uciskowe bez palców. Tak szeroki wybór pończoch kompresyjnych z pewnością każdemu pozwoli znaleźć odpowiedni fason dla siebie.

Podkolanówki, rajstopy i pończochy uciskowe – 2 stopień kompresji

Produkty o 2 stopniu kompresji, takie jak pończochy, rajstopy czy podkolanówki uciskowe, mogą mieć bardzo dobry wpływ na skuteczność kuracji, jednak przed ich zakupem należy się bezwzględnie skonsultować z lekarzem. To on powinien zalecić odpowiedni stopień kompresji i określić, czy wybór jest odpowiedni dla Twojej sytuacji medycznej. Ucisk na poziomie 2 stopnia kompresji to skuteczny sposób na leczenie wielu poważnych schorzeń żylnych, ale tylko w przypadku wyboru odpowiedniego rozmiaru i dopasowania stopnia kompresji do konkretnego schorzenia. Warto również podkreślić, że odzież kompresyjna to tylko jeden z elementów kuracji. Należy również unikać czynników ryzyka, takich jak otyłość, upały, długotrwałe stanie lub siedzenie oraz nieodpowiednia dieta.

< poprzednia strona następna strona >
Udostępnij:
Made with pride by Expansio