10.06.2023
Warto wiedzieć, że skarpety uciskowe powinno się nosić nie tylko przy wykonywaniu codziennych czynności. Odzież uciskowa jest bardzo pomocna także podczas uprawiania sportu. Intensywna praca nóg przy sportach tj. bieganie, gra w piłkę, jazda na nartach, piesze wędrówki sprawia, że układ krążenia może nie nadążać. Ucisk powodowany przez kompresję pomaga krwi płynąć ku górze, przyspieszając jednocześnie jej tempo. Co możemy przez to osiągnąć?
Korzyści płynących z uprawiania sportu w odzieży uciskowej jest bardzo dużo. Należą do nich:
stabilizacja mięśni i stawów,
minimalizacja ryzyka kontuzji,
przyspieszona regeneracja,
mniejsze zmęczenie,
odprowadzanie kwasu mlekowego.
Pewnie zastanawiacie się czym w zasadzie różni się kompresja sportowa od kompresji medycznej. Który produkt wybrać?
Zacznijmy od tego, że część produktów z kompresją sportową nie ma stopniowanej kompresji. Co to oznacza? Produkty te nie mają najmocniejszego ucisku nad kostką, który stopniowo zmniejsza się ku górze. Jak więc działają? W takich przypadkach najsilniejszy ucisk skupiony jest miejscowo, uciskając mięśnie w taki sposób, aby jak najbardziej je ustabilizować i zmniejszyć ryzyko odniesienia kontuzji.
Druga część produktów o sportowym stopniu kompresji podobnie jak produkty medyczne posiada stopniowaną kompresję. Jednak większość tych produktów dobierana jest na podstawie rozmiaru buta. Każdy z nas ma inną budowę nogi, osiąga różne wymiary w konkretnych partiach nóg. Sprawia to, że skarpeta dobrana na podstawie rozmiaru buta nie jest tak indywidualnie dobrana pod nas, jak produkty, które dobiera się na podstawie pomiarów nogi. Przez to poziom ucisku u każdego będzie trochę inny. Nie ma to większego znaczenia podczas uprawiania sportu, przy codziennych czynnościach już tak.
Jeżeli nie masz większych problemów żylnych, jesteś zdrowy/a to możesz wybrać produkty z kompresją sportową. Pamiętaj, że można je nosić jedynie podczas wysiłku fizycznego. Produkty te nie są odpowiednie do użytkowania w trakcie spoczynku. Do codziennego użytkowania wybierz produkty z medyczną kompresją.
Jeżeli jednak borykasz się z dolegliwościami takimi jak: obrzęk nóg, żylaki, problemy z krążeniem krwi, wtedy wybierz kompresję medyczną. Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby zakładać ją także podczas uprawiania sportu. Ona również spełni swoją funkcję i pomoże Ci w regeneracji w trakcie i po treningu. Jednocześnie zapewniając Ci dokładnie taki stopień ucisku, jaki potrzebujesz.
W swojej ofercie posiadamy także produkty, które są medyczne, a jednocześnie mają sportowy wygląd. To idealne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy z wielu powodów muszą nosić kompresję typowo medyczną, a chcą, aby podkolanówki idealnie komponowały się ze sportowym strojem. Takimi produktami są: Royal Bay Therapy, Jobst Sport oraz Relaxsan Skarpety Kompresyjne Sportowe. Są to wyroby, które doskonale sprawdzą się podczas uprawiania sportu. Wykonane są z oddychającego materiału, który odprowadza wilgoć na zewnątrz. Posiadają stopniowaną kompresję, jednocześnie uciskając mięśnie w sposób, który pomaga podczas wysiłku. Nadają się do osób z chorobami żylnymi oraz mają sportowy wygląd.
Niektórzy Producenci oferują skarpety o sportowym stopniu kompresji, które można stosować także po wysiłku w celach regeneracji. Ich zaletą jest szybsze usuwanie toksyn z organizmu. Dzięki nim możemy szybciej dojść do siebie po intensywnym treningu. Takie rozwiązanie oferuje np. CEP swoją serią o nazwie: CEP Skarpety Kompresyjne Regeneracyjne.
Oferta sportowych produktów kompresyjnych jest naprawdę szeroka. Do wyboru są stopki, krótkie skarpety, a także podkolanówki. Stopki dobrze sprawdzą się dla osób, które odczuwają ciężkość oraz obrzmienie w okolicach stóp. Zabezpieczą stopę i wesprą aparat więzadłowy. Krótkie natomiast osłonią ścięgno Achillesa na całej długości. Z kolei długie obejmują stopę oraz całą łydkę. Jest to najlepsze i najbardziej polecane przez nas rozwiązanie. Decydując się na długie skarpety – podkolanówki, chronimy podczas treningu całą łydkę, aż do okolicy pod kolanem. Pozwala nam to maksymalnie zadbać o jakość oraz bezpieczeństwo naszego treningu.