Znajdź swój

rozmiar

Żylaki - nie ignoruj wczesnych sygnałów

Strona główna > Blog > Żylaki - nie ignoruj wczesnych sygnałów
Data publikacji:

Stojący lub siedzący tryb życia, częste uczucie zmęczonych nóg, pajączki – to pierwsze symptomy ryzyka wystąpienia żylaków. Choroby związane z zastojem krwi można leczyć zachowawczo poprzez terapię uciskową, przy wykorzystaniu małoinwazyjnych zabiegów lub stosując leczenie operacyjne. Jak zapobiegać postępowaniu choroby? Jak przeciwdziała żylakom odzież kompresyjna? Kiedy sięgnąć po podkolanówki uciskowe?

Profilaktyka i leczenie od pierwszych symptomów 

Leczenie żylaków i przewlekłej choroby żylnej trzeba dostosować do stopnia problemu. Zawsze konieczna jest wizyta u specjalisty flebologa lub angiologa i wspólnie z nim rozpoczęcie leczenia. Im wcześniej zdecydujemy się na pomoc, tym lepiej. W tym przypadku naprawdę należy działać szybko i zacząć profilaktykę, gdy tylko zauważymy pierwsze objawy choroby. Zapobieganie zastojom ma ogromne znaczenie, szczególnie gdy zdajemy sobie sprawę z ryzyka postępów choroby.

Powstawanie żylaków to jeden z zespołu objawów, związanych z zastojem krwi w żyłach, a dokładniej – utrudnieniem powrotu krwi żylnej z kończyn dolnych do serca. Wśród najczęstszych przyczyn choroby lekarze wymieniają refluks żylny, czyli pierwotną niewydolność zastawek lub ich uszkodzenie w wyniku stanu zapalnego, rzadziej zakrzepicę lub uraz naczyń.

Zapobieganie i zmniejszanie ryzyka wystąpienia żylaków

Profilaktyka i dobranie odpowiedniej metody leczenia zapobiega powstawaniu żylaków i zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby. Natomiast brak kompleksowej ochrony może doprowadzić do poważnych powikłań, w tym zmian skórnych na nogach, obrzęków i powstawania niegojących się, trudnych w leczeniu owrzodzeń.

Przewlekła niewydolność żylna to choroba, która dotyka przede wszystkim kobiet (wg badań ok. 40-60 proc.). Duża część osób chorych z widocznymi objawami żylaków bardzo późno lub wcale nie zgłasza się do lekarza. W tej grupie znajduje się ok. 15-30 proc. mężczyzn – wskazują wyniki badań. Warto wprowadzić zmiany w codziennej rutynie i skorzystać z zaleceń fizjoterapeutów oraz lekarzy.

Zalecana profilaktyka żylaków:

Odzież kompresyjna – jak stosować pończochy i podkolanówki uciskowe?

Stosowanie produktów uciskowych wskazane jest u osób narażonych na rozwój żylaków. Odzież kompresyjna dobierana jest wspólnie z lekarzem. W trakcie wizyty specjalista zaleca stopień ucisku, wyklucza przeciwwskazania do stosowania podkolanówek lubpończoch uciskowych oraz ustala wysokość, do jakiej powinny sięgać na nodze. Pomiar obwodu kończyny podczas dobierania zalecanego produktu uciskowego jest równie ważny w sklepie medycznym.

Dzięki zastosowaniu odpowiedniego ucisku (najsilniejszemu w okolicach kostki) pończochy, podkolanówki irajstopy uciskowe wspierają swobodny przepływ krwi z nóg do serca. Nie dochodzi wówczas do zastoju krwi w naczyniach żylnych, a w okolicznych tkankach nie dochodzi do gromadzenia się chłonki.

Podkolanówki i pończochy uciskowe zapobiegają obrzękom nóg

Odzież uciskowa damska to rozwiązanie dla kobiet, które np. w związku z wykonywaną pracą lub ze skłonnościami genetycznymi do rozwoju żylaków, chcą zastosować odpowiednią profilaktykę. Zaleca się również noszenie podkolanówek uciskowych lub pończoch w podróży, na dłuższy dystans, samolotem i samochodem. Odzież uciskowa skutecznie zmniejsza ryzyko wystąpienia obrzęków, uczucia ciężkości nóg lub powstania zakrzepicy.

Odzież kompresyjna męska do terapii uciskowej powinna być stosowana jako istotne działanie profilaktyczne u panów, którzy znajdują się w grupie ryzyka. Kompresyjne podkolanówki męskie świetnie sprawdzą się w podróży i zmniejszą ryzyko powstania zakrzepicy oraz zniwelują uczucie ciężkości nóg. Warto je zastosować, gdy tylko pojawią się pierwsze niepokojące objawy żylaków, takie jak ból nóg, opuchlizna czy pajączki.

Produkty do kompresjoterapii

Specjalne opaski elastyczne, rajstopy, pończochy kompresyjne oraz podkolanówki medyczne uciskowe, dostosowane do stopnia niewydolności żył, skutecznie wspierają leczenie. Jakie produkty z kategorii „Odzież kompresyjna” warto zastosować do kompresjoterapii? Najczęściej wybierane są uniwersalne podkolanówki, oferowane dla kobiet i mężczyzn.

Podkolanówki medyczne nie odróżniają się wyglądem od klasycznych modeli, łatwo się je zakłada i komfortowo nosi. U pacjentów po zabiegu usunięcia żylaków, a także w przypadku żylaków występujących powyżej kolan, konieczne jest zakładanie rajstop lub pończoch uciskowych. O tym, jakie produkty uciskowe wybrać i nosić, powinien przede wszystkim zadecydować lekarz.

Trzystopniowa odzież kompresyjna damska i męska

Odzież kompresyjną i inne artykuły lecznicze dobiera się wspólnie z lekarzem. Specjalista w trakcie wizyty określa zalecany stopień ucisku, wyklucza ewentualne przeciwwskazania do stosowania pończoch uciskowych oraz ustala wysokość, do jakiej powinny sięgać na nodze.

Klasyfikacja odzieży kompresyjnej i profilaktycznej:

Profilaktyczne stosowanie produktów uciskowych o ucisku do 18 mm Hg wskazane jest u osób narażonych na choroby żylne. Z uwagi na znaczny wpływ na zahamowanie postępowania choroby, odzież kompresyjna stopnia I-III jest wskazana w poszczególnych stadiach choroby.

Dzięki dobraniu produktu o odpowiednim ucisku, podkolanówki irajstopy uciskowe będą wspierały swobodny przepływ krwi z nóg do serca. Nie dojdzie wówczas do zastoju krwi w naczyniach żylnych i nie będzie gromadził się już nadmiar płynów.

< poprzednia strona następna strona >
Udostępnij:
Produkty powiązane

RELAXSAN BASIC 140 DEN Podkolanówki uciskowe CCL1

RELAXSAN BASIC 280 DEN Podkolanówki uciskowe CCL2

RELAXSAN BASIC 280 DEN Pończochy uciskowe CCL2

RELAXSAN Fancy Socks Podkolanówki uciskowe z bawełny - niebieskie w kropki CCL1

RELAXSAN BASIC 140 DEN Podkolanówki uciskowe CCL1

RELAXSAN BASIC 280 DEN Podkolanówki uciskowe CCL2

RELAXSAN BASIC 280 DEN Pończochy uciskowe CCL2

RELAXSAN Fancy Socks Podkolanówki uciskowe z bawełny - niebieskie w kropki CCL1

Made with pride by Expansio