13.09.2020
Dlaczego warto stosować pończochy uciskowe po operacji żylaków? Jest to przede wszystkim zalecenie lekarza, który dobiera odpowiedni stopień ucisku do przeprowadzonego zabiegu oraz stanu pacjenta. Pończochy uciskowe zmniejszają ryzyko wystąpienia powikłań oraz zwiększają skuteczność zabiegu, wspierają leczenie i gojenie ran w przewlekłej niewydolności żylnej. Dowiedz się, jak wybrać odpowiednie produkty kompresyjne!
Kompresjoterapia polega na stosowaniu uciskowych podkolanówek, pończoch i rajstop. To podstawa leczenia chorób żył w każdym stadium zaawansowania. Produkty kompresyjne przynoszą ulgę zmęczonym nogom w terapii profilaktycznej oraz redukują obrzęk kostek, powstawanie pajączków i żylaków. W przewlekłych stanach ciężkiej niewydolności żylnej stanowią zaś niezbędny element leczenia.
Pończochy uciskowe pomagają wypychać krew w kierunku serca, zapobiegają jej zaleganiu w żyłach powierzchniowych oraz wspomagają działanie pompy mięśniowej. Dodatkowo stymulują krążenie krwi, redukują ból, obrzęk i dyskomfort nóg, leczą przewlekłą niewydolność żylną, chronią przed zakrzepicą, stabilizują mięśnie i przyspieszają regenerację po wysiłku fizycznym, w tym aktywności sportowej, dodając energii na cały dzień.
Aby dowiedzieć się, jakie pończochy po operacji żylaków wybrać, warto poznać kilka podstawowych klas ucisku produktów dostępnych na rynku:
--> ucisk profilaktyczny
--> I stopień – od 18 do 21 mmHg
--> II stopień – od 22 do 32 mmHg
--> III stopień – od 33 do 46 mmHg
Decyzję o doborze odpowiedniego produktu podejmuje lekarz, pod jego okiem powinno również nastąpić mierzenie kończyny tak, aby wybrać rozmiar idealnie spełniający swoje zadanie. Największy ucisk powinien bowiem przypadać na okolice kostki i systematycznie rozkładać siłę wzdłuż kończyny, kierując się ku górze. Na rynku dostępne są rajstopy oraz pończochy uciskowe medyczne i sportowe, męskie i damskie, w kilku podstawowych kolorach, o dużym kryciu i matowym wykończeniu, z bawełnianą powłoką, aby zapewnić komfort oraz bezpieczeństwo alergikom.
Operacja żylaków kończyn dolnych ma na celu usunięcie poszerzonych patologicznie oraz niewydolnych żył powierzchownych. Po zakwalifikowaniu do operacji konieczne jest przeprowadzenie podstawowych badań. Najczęściej operacje żylaków wykonuje się w znieczuleniu przewodowym, które znosi ból równie skutecznie jak znieczulenie ogólne, stanowi jednak mniejsze obciążenie dla chorego i wywołuje mniej powikłań. Żylaki usuwa się przy pomocy narzędzi chirurgicznych lub stosując sondy, schładzane ciekłym azotem do niskiej temperatury.
Operację wieńczy szycie ran, założenie opatrunków oraz opasek elastycznych. Niezbędne jest również stosowanie pończochy przeciwżylakowej o I stopniu ucisku przez 6-8 tygodni. Szwy zdejmuje się zwykle po 7 dniach. Stosowanie kompresjoterapii zalecane jest również po skleroterapii, czyli małoinwazyjnej metodzie leczenia żylaków i teleangiektazji. Ile nosić pończochę po skleroterapii?
--> pończocha uciskowa i opatrunek zakładane są bezpośrednio po zabiegu skleroterapii i przez co najmniej 3 doby nie powinny być zdejmowane na noc ani do kąpieli
--> do czasu wizyty kontrolnej pończocha powinna być zdejmowana jedynie w trakcie snu
--> nieprawidłowe stosowanie pończochy po zabiegu zwiększa ryzyko przebarwień skóry i zakrzepicy żylnej
--> wskazana jest codzienna aktywność fizyczna, przez co najmniej 2 tygodnie należy jednak unikać intensywnego wysiłku fizycznego, treningów oraz ciężkiej pracy
W ofercie sklepu Kompresyjni.pl znajdziesz podkolanówki, rajstopy oraz pończochy uciskowe marek: Medi, Sigvaris, Aries, Pani Teresa, Relaxsan, Bauerfeind, Maxis, Solidea oraz Venoflex. Produkty do kompresjoterapii leczniczej wykonane są z mieszanki poliamidu i elastanu, aby zapewnić odpowiednią siłę zdrowego ucisku. Specjalną grupę produktów tworzą zestawy do leczenia owrzodzeń żylnych, np. Mediven Ulcer Kit, który wyróżnia srebro elementarne, związane na stałe z materiałem nici. To gwarancja działania antybakteryjnego, przeciwgrzybicznego oraz zapobiegającego powstawaniu nieprzyjemnych zapachów.
Mediven Ulcer Kit stanowi doskonałą alternatywę dla bandażowania. Podkolanówki o wysokiej sile ucisku można zakładać bezpośrednio na opatrunek, bez obaw o jego naruszenie lub przemieszczenie w ciągu dnia. Co więcej, zakładanie pończochy uciskowej po operacji żylaków jest łatwe, nawet samodzielnie, dzięki wyprofilowanemu kształtowi oraz poślizgowej warstwie nośnej.
Zwróć uwagę, że w kategorii podkolanówek do stosowania po zabiegu lub operacji znajdziesz produkty w pierwszej i drugiej klasie zdrowego ucisku, przystosowane do Twoich problemów, m.in.: Sigvaris Ulcer X, Aries Avicenum 360 Micro oraz Pani Teresa Premium i Classic w cenie od 80 do 200 zł. Wyróżnia je apretura antybakteryjna i przeciwgrzybicza Sanitized Silver, płaski szew w części z palcami, który zwiększa komfort noszenia oraz wzmocniona pięta.
Pończochy po zabiegu usunięcia żylaków powinny być nie tylko wygodne, miękkie w dotyku i idealnie dopasowane. O ich wartości przesądza lecznicze działanie, potwierdzone badaniami. Wybieraj produkty oznaczone jako medyczne i przeznaczone do stosowania u osób, które cierpią na przewlekłą chorobę żylną, wyraźne żylaki ciążowe, ze skłonnością do obrzęków, przeszły operację żylaków lub są w stanie po zakrzepicy.