Znajdź swój

rozmiar

Kiedy warto sięgnąć po opaski i skarpety kompresyjne dla biegaczy?

Strona główna > Blog > Kiedy warto sięgnąć po opaski i skarpety kompresyjne dla biegaczy?
Data publikacji:

Pokonywanie biegiem bardzo dużych odległości wiąże się z ogromnym zmęczeniem i wymaga nie tylko odpowiedniego wytrenowania, ale również siły woli. Biegacze – zarówno ci hobbystyczni, jak i profesjonalni – poszukują więc różnych sposobów, by zmęczenie było mniejsze, a wyniki coraz lepsze. Jednym z takich sposobów, który zrobił furorę w ostatnim czasie, są specjalne skarpety dla biegaczy oraz opaski kompresyjne – według producentów pozwalają znacznie zwiększyć wydajność na długich dystansach. Czy tak rzeczywiście jest i jak właściwie działają kompresyjne opaski? Sprawdźmy!

Skarpety kompresyjne – co to jest?

Największą popularnością w ostatnim czasie cieszą się specjalne skarpetki biegowe, nazywane kompresyjnymi. Ze względu na ich długość, bardzo często określane są również podkolanówkami uciskowymi do biegania. Są to specjalne akcesoria sportowe, powodujące delikatny ucisk na nogach, który okazuje się być bardzo korzystny dla biegaczy długodystansowych. Dzięki niemu możliwe jest:

-->poprawienie krążenia krwi i obiegu tlenu, co powoduje lepsze ukrwienie nóg,

-->poprawienie metabolizmu mięśni,

-->ustabilizowanie mięśni i ścięgien,

-->szybsze usuwanie kwasu mlekowego oraz toksyn.

Co to daje w praktyce?

Skarpety dla biegaczy powodują przede wszystkim to, że mięśnie męczą się wolniej, a ewentualne zakwasy i ból odczuwane po przebiegnięciu bardzo dużego dystansu są o wiele mniejsze. Okazują się więc bardzo przydatne szczególnie dla tych osób, które biegają dużo i często, w związku z czym potrzebują wsparcia – zarówno w osiąganiu lepszych wyników, jak również szybszej regeneracji po przebiegnięciu wielu kilometrów. Stosowanie podkolanówek kompresyjnych może być również skutecznym sposobem na zminimalizowanie ryzyka kontuzji.

Warto dodać, że skarpety biegowe uciskowe są stosowane również dlatego, że dają poczucie maksymalnego komfortu podczas dużego wysiłku. W przeciwieństwie do innych skarpet tego typu, nie zsuwają się i nie przemieszczają, co nie jest bez znaczenia w trakcie biegu.



Getry kompresyjne dla biegaczy, a kompresja lecznicza

Co ciekawe, efekt kompresji wykorzystać można również w profilaktyce żylaków kończyn dolnych! Możemy zaopatrzyć się w specjalne podkolanówki przeciwżylakowe męskie lub damskie, z których korzysta się na co dzień – nie tylko podczas biegania czy chodzenia. Dzięki swoim właściwościom, pozwalają na znaczne zminimalizowanie ryzyka pojawienia się problemu żylaków w przyszłości

Opaski kompresyjne – czym są?

Skarpetki biegowe to nie wszystko, co zapewnia skuteczne wsparcie w treningach. Alternatywą są opaski kompresyjne. Są często wybierane przez osoby uprawiające triathlon – będą doskonale sprawdzać się nie tylko na etapach biegowych, ale również pływackich.

Typy opasek kompresyjnych do biegania

Kosmetyka to jednak nie wszystko - opaska dla biegacza różni się od skarpety również umiejscowieniem zacisku. Można wybierać spośród opasek zakładanych na łydki, uda, a nawet ręce.

Opaski kompresyjne na łydki

Najbardziej przypominają podkolanówki kompresyjne dla biegaczy, jednak sięgają tylko za kostki, nie osłaniając stóp. Mają dokładnie takie same funkcje, jak skarpetki i są bardzo uniwersalne – sprawdzają się podczas biegów, pływania, a nawet pracy siedzącej, powodując lepsze ukrwienie nóg.



Opaski kompresyjne na uda

Zakłada się je powyżej kolan i również one zalecane są zarówno do biegania, jak i pływania. Doskonale trzymają się ud i mają podobne funkcje, jak warianty „łydkowe” – powodują ucisk, który prowadzi do lepszego ukrwienia górnych partii nóg, a co za tym idzie - wydajniejszą pracę mięśni. Warto dodać, że bardzo słabo chłoną wodę, więc będą idealne na pływalnię.

Opaski kompresyjne na ręce

Ostatnim rodzajem opasek są te zakładane na ręce, dlatego też nazywane są również rękawami kompresyjnymi. One również powodują ucisk, a więc poprawę krążenia krwi i obiegu tlenu, w związku z czym sprawdzają się w sportach, gdzie używa się przede wszystkim rąk (również w pływaniu!). Mogą nie tylko pomóc w poprawieniu efektywności, ale także zastąpić bandaże i ustabilizować mięśnie, ścięgna oraz stawy, co zminimalizuje ryzyko kontuzji.

Dla kogo opaski kompresyjne i skarpety uciskowe do biegania?

Zarówno skarpety, jak również opaska kompresyjna na łydkę, udo czy ręce, to produkt bardzo specyficzny, który dedykowany jest przede wszystkim osobom lubiącym wzmożony wysiłek fizyczny. Nie są więc zalecane do codziennego, długotrwałego noszenia, ani do krótkich czy sporadycznych przebieżek. Warto z nich korzystać przede wszystkim:

-->podczas wzmożonego wysiłku, np. na zawodach sportowych, kiedy niezbędne jest przebiegnięcie lub przepłynięcie wielu kilometrów,

-->w trakcie intensywnych treningów, by zwiększyć wydajność mięśni i sprawić, aby późniejsze dolegliwości wynikające z wysiłku były mniejsze,

-->po wysiłku, ponieważ nawet krótkotrwałe założenie opasek kompresyjnych dla biegaczy może znacznie pomóc zmęczonym nogom.



Jak wybrać najlepsze opaski dla biegaczy?

Obecnie na rynku dostępnych jest bardzo wiele różnorodnych skarpet do biegania i kompresyjnych opasek, a wybór poszczególnych produktów powinien być bardzo dobrze przemyślany. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na markę – jedną z najlepszych firm, produkujących tego rodzaju akcesoria sportowe jest marka CEP.

Warto również zwrócić uwagę na rodzaj opaski i to, która z nich okaże się najbardziej przydatna - opaska kompresyjna na łydkę, udo czy ręce? Weź pod uwagę, które mięśnie wymagają szczególnego wsparcia i postaw na odpowiednie rozwiązanie. Sprawdź też dokładnie rozmiar, dzięki czemu opaska będzie idealnie przylegać do ciała i zapewni Ci komfort biegania. Nie należy natomiast kierować się ceną – za wysokiej jakości produkt czasami warto zapłacić więcej.

Opaski i skarpety kompresyjne do biegania – czy warto?

Tak, bo to skuteczne wsparcie mięśni, ścięgien i stawów. Pamiętaj jednak, że nawet najlepsze akcesoria nie poprawią Twoich osiągów w znaczący sposób, dlatego trenuj sumiennie i stawaj się coraz lepszym!

< poprzednia strona następna strona >
Udostępnij:
Produkty powiązane

CEP Damskie Opaski na łydki 4.0

CEP Męskie Opaski na łydki 4.0

CEP Opaski ultralekkie damskie

CEP Opaski ultralekkie męskie

CEP Damskie Opaski na łydki 4.0

CEP Męskie Opaski na łydki 4.0

CEP Opaski ultralekkie damskie

CEP Opaski ultralekkie męskie

Made with pride by Expansio