Znajdź swój

rozmiar

Skarpetki medyczne – rodzaje i zastosowanie

Strona główna > Blog > Skarpetki medyczne – rodzaje i zastosowanie
Data publikacji:

Zwiększają przepływ krwi, dotleniają komórki, regenerują tkanki, utrzymują ciepło – skarpety medyczne to ratunek nie tylko dla diabetyków. Wiele osób cierpi z powodu kontuzji, nieprawidłowego lub słabego krążenia krwi, uszkodzenia nerwów, skłonnych do obrzęków kostek i łydek, zmęczonych i zimnych stóp. Złagodzenie objawów tych dolegliwości może znacznie poprawić standard życia chorego. Jak wybrać skarpetki zdrowotne, aby najlepiej spełniały swoją funkcję?

Problemy z krążeniem mają wiele negatywnych skutków zdrowotnych. Mogą stać się również komplikacją, np. przy zakupie skarpetek. Większość z dostępnych na rynku modeli nie jest bowiem przystosowana do delikatnych nóg i może powodować zbyt duży ucisk w obrębie kostek lub łydek.

Rozwiązaniem zajęli się producenci skarpet medycznych, oferując modele bezuciskowe, kompresyjne, bezszwowe, antyalergiczne, z pochłaniającymi zapachy jonami srebra, antygrzybiczne i antybakteryjne. Odpowiednio dobrane skarpetki lecznicze mogą znacznie poprawić jakość Twojego życia.

Czym są skarpety medyczne?

Skarpetki medyczne nie różnią się znacząco wyglądem od tradycyjnych skarpet. Sekret ich działania tkwi w doborze odpowiednich materiałów oraz zastosowanej technologii, odpowiadającej na ściśle określone dolegliwości.

Skarpety medyczne bezuciskowe nie zaburzają krążenia, bezszwowe nie powodują otarć, antybakteryjne i antygrzybiczne zapobiegają infekcjom, są przy tym elastyczne i łatwe w zakładaniu oraz chronią przed mikrourazami. Antyzapachowe niwelują przykry zapach, a jednocześnie gwarantują dobrą wentylację skóry, umożliwiając swobodny przepływ powietrza.

Jakie są rodzaje skarpet medycznych?

Podstawowe rozróżnienie, w przypadku skarpet medycznych, to produkty uciskowe oraz bezuciskowe, które spełniają skrajnie różne funkcje. Przy nogach skłonnych do obrzęków, ważny jest wybór skarpetek na tyle elastycznych, aby nie powodowały dyskomfortu. Skarpety bezuciskowe medyczne powstały z kolei z myślą o potrzebach diabetyków. Polecane są również na inne dolegliwości, m.in.: poprawę krążenia, regenerację mięśni i stawów, zniwelowanie uczucia zimnych stóp.

Jakie skarpety dla diabetyków wybrać? Producenci prześcigają się w zdrowych i funkcjonalnych rozwiązaniach. Aries Avicenum DiaFit Premium to wysokiej jakości skarpety z 83-proc. zawartością długowłóknistej bawełny czesanej. Zdrowotny, bezuciskowy ściągacz zapobiega powstawaniu obrzęków, jednak jest wystarczająco mocny, aby nie dochodziło do spadania skarpety.


Co wyróżnia medyczne skarpetki Sigvaris dla diabetyków?

--> lekki ucisk – 18-25 mmHg

--> bezuciskowa, idealnie dopasowana część stopy

--> bezszwowa część na palce

--> specjalne pogrubienie na podeszwie i w części z palcami

--> szeroki, miękki, trykotowy mankiet

--> chłonne składniki przędzy, pochłaniające wilgoć i zapewniające komfortowe środowisko dla stopy

Skarpetki kompresyjne, w tym również podkolanówki uciskowe, wspierają z kolei leczenie żylaków, zapewniając zdrowy ucisk tam, gdzie jest to wymagane. Największy powinien przypadać na przestrzeń w okolicach kostki. Wybierając odpowiednie skarpety medyczne na żylaki, kieruj się przede wszystkim zaleceniami lekarza. Specjalista określa bowiem nie tylko optymalny rozmiar, ale przede wszystkim jeden z czterech stopni ucisku podkolanówki.

Kolejną, uciążliwą dolegliwością może być nadpotliwość stóp lub nawracająca grzybica. Warto wtedy wybrać skarpetki z antymikrobowymi włóknami srebra, które zapobiegają namnażaniu bakterii i grzybów. W ofercie wiodących producentów znajdziesz również skarpety wzmacniające kostkę w ruchu, szczególnie zalecane sportowcom oraz skarpety medyczne na haluksy.

Po co nosić skarpetki medyczne?

Pielęgnacja stóp, troska o prawidłowe krążenie oraz zdrowy ucisk stanowią niezwykle ważne elementy profilaktyki w cukrzycy oraz przewlekłej niewydolności żylnej. Wysokie stężenie poziomu glukozy we krwi może prowadzić do neuropatii przy każdym typie cukrzycy, a nieodpowiednia pielęgnacja stóp może wywołać infekcje, zakażenia, owrzodzenia. Dlatego tak ważne jest stosowanie skarpetek medycznych bezuciskowych, dedykowanych diabetykom.

Największym problemem diabetyków jest słabe krążenie. W przypadku osób cierpiących na przewlekłą niewydolność żylną lub zmagających się z pierwszymi objawami żylaków – uczuciem ciężkich, zmęczonych nóg, mrowieniem, pajączkami i obrzękiem – każdy sposób na wsparcie poszerzonych, obciążonych żył, aby wypchać krew w kierunku serca, zapobiegając jej zaleganiu oraz wspomagając działanie pompy mięśniowej, to znaczący krok w kierunku poprawy stanu kończyn.

Skarpetki medyczne bezuciskowe, podkolanówki, pończochy i rajstopy kompresyjne – to produkty, których pozytywne działanie na krążenie zostało potwierdzone badaniami. Wspierają proces leczenia wielu chorób, zapewniają bezpieczeństwo sportowcom i zmieniają na lepsze każdy dzień.

< poprzednia strona następna strona >
Udostępnij:
Produkty powiązane

SIGVARIS Diabetic COMPRESSION SOCKS Podkolanówki uciskowe dla diabetyków damskie CCL1

SIGVARIS Diabetic COMPRESSION SOCKS Podkolanówki uciskowe dla diabetyków męskie CCL1

ARIES Avicenum DiaFit PREMIUM bawełniane skarpety dla diabetyków

ARIES Avicenum DiaFit CLASSIC bawełniane skarpety dla diabetyków

SIGVARIS Diabetic COMPRESSION SOCKS Podkolanówki uciskowe dla diabetyków damskie CCL1

SIGVARIS Diabetic COMPRESSION SOCKS Podkolanówki uciskowe dla diabetyków męskie CCL1

ARIES Avicenum DiaFit PREMIUM bawełniane skarpety dla diabetyków

ARIES Avicenum DiaFit CLASSIC bawełniane skarpety dla diabetyków

Made with pride by Expansio